StoryEditor

Falcon – nowy siewnik punktowy firmy Agro-Masz

Firma Agro-Masz nie zasypia gruszek w popiele i cały czas rozszerza paletę oferowanego sprzętu. Ostatnio w portfolio producenta pojawił się nowy siewnik punktowy do kukurydzy o nazwie Falcon.
08.05.2019., 15:05h
Wzrost zainteresowania polskich rolników uprawą kukurydzy sprawia, że coraz więcej firm oferuje siewniki punktowe. Producent ze Strzelec Małych na ostatnich targach Agrotech w Kielcach zaprezentował podciśnieniowy siewnik punktowy o nazwie Falcon. Mieliśmy okazje przyjrzeć się z bliska maszynie podczas pokazów polowych.

Falcon będzie dostępny w dwóch wariantach szerokości roboczej. Większy model ma 6 sekcji wysiewających, a mniejszy 4. Siewnik wyposażony jest w podciśnieniowe sekcje wysiewające z mechanicznym napędem od koła maszyny. Rozłączenie pojedynczych sekcji wymaga demontażu zawleczki sprzęgającej wałek wysiewający z zębatym kołem napędzającym. Gęstość siewu reguluje się skokowo poprzez wybranie właściwego przełożenia przekładni napędowej. Do wyboru jest 20 różnych przełożeń, co pozwala na regulację obsady roślin.

Każda sekcja ma indywidualną regulację głębokości pracy. W zależności od potrzeb talerzowe redlice mogą umieszczać nasiona na głębokość od 1 do 10 cm. Za sekcją wysiewającą są dwie rolki zamykające bruzdę nasienną.

Falcon umożliwia nie tylko wysiew kukurydzy, ale także innych gatunków roślin, które wymagają siewu punktowego. Dzięki tarczom o różnej średnicy i liczbie otworów możliwy jest siew rzepaku, soi czy buraków. Choć na chwilę obecną siewniki Falcon charakteryzują się rozstawem sekcji 75 cm, to producent już ma w planach sprzęt z regulowanym rozstawem sekcji.

Jak wspomniałem Falcon to siewnik pneumatyczny. Do wytworzenia strumienia powietrza przysysającego nasiona wykorzystywany jest wydajny wentylator, którego napęd pochodzi od WOM ciągnika. W zależności od potrzeb wentylator może wykorzystywać WOM o obrotach 540 lub 1000 obr./min.

Siewnik punktowy Agro-Masz umożliwia jednoczesny podsiew nawozów. Granule umieszczane są w glebie za pomocą talerzowych redlic ze sprężynowym zabezpieczeniem elementów przed uszkodzeniem. Głębokość pracy redlic nawozowych ustawiana jest skokowo. Zbiornik na nawóz wykonany jest z kwasoodpornej stali, co zapewnia właściwą ochronę przed korozją. Jego pojemność to ok. 1,2 tys. litrów, co bez trudu pozwala na zasypanie dwóch big-bagów z granulami. Dawka regulowana jest w zakresie od ok 50 do 500 kg/ha. Nawóz do redlic trafia grawitacyjnie, za wyjątkiem dwóch skrajnych sekcji oddalonych najdalej od zbiornika. Do tych elementów granule transportowane są za pomocą strumienia powietrza.

Masa siewnika Falcon w wersji 6-rzędowej to ok. 1,8 tony, a zapotrzebowanie na moc producent wynosi ok. 130 KM. pt
Pawel Twardowski
Autor Artykułu:Pawel Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 22:41