Tradycyjnie w okresie zimowym firma Agrocom Polska zorganizowała konferencję na temat rolnictwa precyzyjnego. To szybko rozwijająca się gałąź technicznego wspomagania gospodarstw wyposażonych w nowoczesny sprzęt. Oprócz programów komputerowych, które są przydatne w zarządzaniu produkcją rolną są też systemy komunikacji.
Na konferencji w Kamieniu Śląskim można było zobaczyć jak funkcjonuje program 365Farmnet. To dzieło kilkunastu firm, które wspólnie opracowały platformę komputerową nie tylko do zarządzania produkcją polową i zwierzęcą, ale także branżami wokół rolnictwa. To pozwala spiąć w jednym oprogramowaniu różne zakresy działalności gospodarstwa i gromadzić informacje zależnie od indywidualnych potrzeb.
Jako, że współorganizatorem spotkania była firma Claas Polska można było zobaczyć wiele rozwiązań rolnictwa precyzyjnego, które oferuje ten dostawca. Wśród nich systemy prowadzenia równoległego i jazdy automatycznej. Przy dużym parku maszynowym ważne jest sterowanie wydajnością sprzętu i jego optymalizacją oraz zarządzenie flotą. Elektroniczne systemy służą do wspomagania pracy kombajnisty i operatora sieczkarni, aby w pełni mógł wykorzystać możliwości sprzętu, na którym pracuje. Przydaje się także zdalna diagnoza funkcjonowania maszyn podczas prac polowych i sporządzanie dokumentacji polowej. Co ważne, informacje zapisywane są automatycznie, a dostęp do nich może odbywać się przez Internet.
O zakresie zagadnień poruszanych na konferencji świadczą prezentowane rozwiązania: Claas Telematics, GPS Pilot, nawożenie za pomocą systemu Isaria, AgrocomNet 2015 i pokaz automatycznego zawracania ciągnikiem Claas oraz prezentacja funkcjonowania profesjonalnych radiotelefonów przenośnych.
Poza tym w Kamieniu Śląskim spółka Novelty RPAS zapowiedziała premierę nowego bezzałogowego systemu latającego "Ogar", którego maksymalny czas lotu wynosi 70 minut, a udźwig nawet do 8 kg.
Na konferencji można było też dowiedzieć się o kilku nowych siewnikach z oferty firmy Mzuri. Istotnym elementem spotkania była także wymiana doświadczeń między uczestnikami i wykładowcami.
jj
Fot: Józefowicz