Koszenie
Kosić, a nie golić
- Nie kosić zbyt wcześnie po deszczu. Skoszone suche rośliny na suchym podłożu lepiej oddają wilgoć. Poza tym na mokrej trawie gromadzi się więcej zanieczyszczeń. Nie można lekceważyć także rosy. Dlatego gdy spadnie deszcz, z koszeniem lepiej poczekać jeden dzień i nie rozpoczynać koszenia zbyt wcześnie rano.
- Nigdy nie koś za nisko! W zależności od gatunków traw, wysokość ścierniska powinna wynosić minimum 7–8 cm. Odpowiednia wysokość to czubek buta roboczego ze stalową wkładką.
- Każde koszenie pozbawia rośliny liści i uszkadza stożek wzrostu, a to spowalnia odrosty. Zbyt nisko skoszone rośliny zużywają więcej energii na regenerację co spowalnia odrost.
- Noże zawsze powinny być ostre. W czasie odrostu postrzępione miejsca cięcia zużywają znacznie więcej energii niż w roślinach z gładkim cięciem po ostrym nożu.
- Zbyt nisko przycięte rośliny są bardzo wrażliwe na suszę.
- Niskie koszenie „rozrzedza” koncentrację energii, obniżona jest zawartość białka surowego. Z drugiej strony rośnie zawartość niepożądanego włókna surowego - większy udział łodyg.
- Koszenie to p...