StoryEditor

Jak przygotować maszyny rolnicze do zimy? Sprawdzamy, co robią rolnicy [FILM]

Przed zimą rolnicy mają ręce pełne pracy – sprawdzają maszyny, zabezpieczają płyny i konserwują sprzęt. Zobacz, jak przebiegają przygotowania w polskich gospodarstwach.

Prace polowe skończone, czas na naprawy i przegląd sprzętu

Zima zbliża się wielkimi krokami, a maszyny rolnicze zjeżdżają z pól do warsztatów. Zabezpieczenie sprzętu przed mrozem, konserwacja maszyn i przygotowanie ich na nadchodzący sezon to kluczowe zadania w tym momencie.

Zobacz też: Co Rolnik robi zimą? No właśnie… Zima jest nam potrzebna jak mało co! [FELIETON]

- Powoli kończą się prace polowe, więc nastał czas na przeglądy i naprawy sprzętu. Rozsiewacze, ciągniki, aplikatory – wszystko musi być gotowe na wiosnę – mówi Marian Fudali, kierownik Zakładu Mechanizacji Kombinatu Rolnego Kietrz.

Tylko dobrze przygotowane maszyny będą gotowe, by wiosną wyruszyć w pole, gdy pozwolą na to warunki pogodowe.

Płyny chłodnicze są kluczowe w zimowych przeglądach maszyn

Jednym z priorytetów jest konserwacja sprzętu wykorzystywanego wiosną. Rozsiewacze nawozów, opryskiwacze i aplikatory gnojowicy trafiają na stanowiska naprawcze w Zakładzie Mechanizacji Kombinatu Rolnego Kietrz. Operatorzy zajmują się drobnymi naprawami, smarowaniem oraz wymianą zużytych części. 

- Część maszyn stoi w zamkniętych halach, inne są w pełni zakonserwowane – dodaje Fudali.

Dbałość o szczegóły obejmuje również sprawdzanie płynów chłodniczych. Każda maszyna musi być odpowiednio przygotowana, aby uniknąć uszkodzeń w silnikach. 

- Wszystkie układy chłodzenia są już zalane płynem chłodniczym – mówi kierownik.

Warto zadbać o sprzęt odśnieżający

Gospodarstwa muszą być gotowe nie tylko na sezon wiosenny, ale także na wyzwania, które niesie zima. Aby utrzymać drogi dojazdowe w dobrym stanie, sprzęt do odśnieżania i posypywania solą przechodzi kontrolę i ewentualne naprawy. Nawet jeśli zima będzie łagodna, sprzęt musi być w gotowości – dostęp do ferm i możliwość transportu pasz czy odstawiania mleka to absolutna konieczność.

Zimowe ryzyko: jak chronić systemy wodne opryskiwaczy?

Opryskiwacze polowe wymagają szczególnej uwagi. Systemy wodne mogą wymarznąć, dlatego są płukane i zalewane płynami niezamarzającymi. Jak podkreśla Wojciech Kaleciński, prezes RSP Krobusz, dysze, filtry i przewody muszą być zabezpieczone. W przeciwnym razie ryzykujemy ich uszkodzeniem.

Podobnej konserwacji wymagają zbiorniki przeciwpożarowe montowane na ciągnikach. W razie pożaru są pierwszą linią obrony, dlatego muszą być sprawne nawet w największe mrozy.

Nie wszyscy decydują się na mycie maszyn wodą. Niektórzy rolnicy stawiają na czyszczenie sprzętu rolniczego na sucho. Zobacz nasz reportaż w całości!

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Mariusz Drożdż
Autor Artykułu:Mariusz Drożdż
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 16:20