Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych powstała w marcu 1999 roku i od tamtego czasu reprezentuje branżę maszyn rolniczych i walczy o jej interesy. W ubiegłym tygodniu 24 kwietnia w Toruniu odbyło się coroczne Walne Zgromadzenie Członków Izby. W spotkaniu wzięło udział prawie 140 przedstawicieli niemal dziewięćdziesięciu firm zrzeszonych w Izbie. Tak więc tegoroczne Walne zgromadziło przedstawicieli ponad 80% firm zrzeszonych w organizacji. Izba zrzesza już 110 podmiotów, wśród nich największe i liczące się firmy z branży. Warto dodać, że w ostatnim roku w szeregi Izby wstąpiło 15 nowych podmiotów.
Walne Zgromadzenie członków Izby tradycyjnie było czasem podsumowań, ale również dyskusji i rozmów dotyczących przyszłości. W trakcie obrad delegaci zaakceptowali sprawozdanie finansowe na rok 2018. Ponownie na Prezesa Izby wybrano Józefa Dworakowskiego (foto) prezesa firmy Agromix Rojęczyn. W prezydium Rady Izby zasiądą Artur Szymczak (Kuhn Maszyny Rolnicze) jako Przewodniczący oraz Wojciech Bury (Bury Maszyny Rolnicze) i Leszek Weremczuk (Expom Krośniewice) jako Wiceprzewodniczący.
Zielone Agro Show już w maju
Głównym zadaniem PIGMiUR jest dbanie o interesy branży w tym o jej promocję, co realizuje m.in. przez organizację wystaw rolniczych. Izba jest organizatorem trzech wystaw pod szyldem Agro Show: Mazurskiego Agro Show, które odbyło się w lutym w Ostródzie, organizuje również Zielone Agro Show, które odbędzie się 25-26 maja w Ułężu (woj. lubelskie) i najbardziej znane Agro Show w Bednarach, które w tym roku odbędzie się w dniach 19-22 września.
Lokalizacja najbliższej z wystaw organizowanych przez Izbę – Zielonego Agro Show nie jest przypadkowa, bo województwo lubelskie i ościenne to regiony gdzie skupiają się najwięksi producenci mleka w Polsce. Jest to więc dobre miejsce, by zademonstrować rolnikom ofertę firm specjalizujących się w nowoczesnej technice i technologii produkcji wysokiej jakości pasz objętościowych dla bydła. W ubiegłym roku w Zielonym Agro Show zaprezentowało się aż 140 dostawców z kraju i zagranicy, a z ich ofertą zapoznało się ponad 20 tysięcy zwiedzających.
Atutem tego rodzaju wystawy są organizowane podczas dni wystawowych prezentacje maszyn w pracy, prowadzone na polach pokazowych. W tym roku podczas pierwszej części pokazu zobaczymy kosiarki i przetrząsacze (godz. 11.00), a w drugiej prezentacje pras zwijających, praso-owijarek, przyczep zbierających oraz sieczkarni polowych (godz. 13.00). Każdego roku podczas show prezentowanych jest ok. 50 zestawów.
Duży może więcej
„Duży może więcej” – to hasło przyświecające firmom, które w 1998 roku zdecydowały o założeniu Polskiej Izby. Wspomniane hasło jest wciąż aktualne, a Izba niezmiennie pozostaje znaczącym głosem branży, dbającym o jej interesy.Izba prowadzi także inne działania na rzecz rozwoju branży, takie jak m.in.: konkursy branżowe, szkolenia, spotkania branżowe, debaty tematyczne, współpracuje ze szkołami rolniczymi, monitoruje i sporządza raporty dotyczące rynku maszyn i urządzeń rolniczych. O interesy zrzeszonych podmiotów dba również uczestnicząc w pracach legislacyjnych nad powstającymi aktami prawnymi, które dotyczą branży.
Izba jest organizacją o zasięgu ogólnokrajowym, ponieważ tylko tego typu organizacja może działać skutecznie i mieć wpływ na rzeczywistość gospodarczą w Polsce. Podstawowym celem PIGMiUR jest chęć poprawy warunków, w jakich działają przedsiębiorstwa z branży maszyn i urządzeń rolniczych.
Cele i zadania Izby:
• integracja firm z branży
• reprezentowanie wspólnych interesów
• wymiana poglądów i doświadczeń
• koordynacja działań firm zrzeszonych w Izbie
• współpraca z instytucjami skupionymi wokół branży rolniczej oraz szkołami i uczelniami
• organizacja specjalistycznych szkoleń, seminariów i konferencji
• promocja firm z branży, w tym organizacja wystaw rolniczych
Fot. PIGMiUR; Opracowane na podstawie informacji PIGMiUR