StoryEditor

Jubileusz Kramera

Ładowarki, to nie jedyne maszyny, jakie w 90-letniej historii opuszczały mury fabryki Kramer.
06.10.2015., 09:10h

Wszystko zaczęło się w 1925 roku w miejscowości Gutmadingen w południowej części Niemiec. Wtedy bracia Kramer wyprodukowali ciągnik z silnikiem benzynowym o mocy 4 KM. Model ten wyposażony był także kosiarkę, a jego cena wynosiła 15 000 marek. Z czasem produkcja traktorów nabierała rozpędu, czego efektem były kolejne modele o coraz większej mocy. W latach 30-tych konieczna okazała się przeprowadzka do nowej fabryki w Uberlingen nad jeziorem Bodeńskim. Po 15 latach od założenia firma mogła poszczycić się wynikiem 10 tysięcy wyprodukowanych maszyn. To jednak dalej motywowało do pracy, czego efektem było zaprezentowanie innowacyjnej ładowarki kołowej w 1959 roku. Maszynę wyróżniającą się koncepcją czterech skrętnych kół zamocowanych do sztywnej ramy wprowadzono do seryjnej produkcji w 1987 roku. Ładowarka 312 SL cieszyła się sporą popularnością, czego dowodem jest liczba ponad 10 tys. wyprodukowanych modeli. W międzyczasie Kramer zaprzestał konstruowania kolejnych modeli traktorów koncentrując się na maszynach dla branży budowlanej. Historię produkcji firmy Kramer szczegółowo prezentujemy w poniższym filmie.

W 2000 roku Kramer połączył się z austriacką firmą produkującą sprzęt budowlany - Neuson, by siedem lat później zostać częścią koncernu Wacker Neuson. Warto zauważyć, że w ramach tej spółki wytwarzane są także ładowarki marki Weidemann. Zwiększone zainteresowanie ładowarkami Kramer zaowocowało budową kolejnej fabryki w miejscowości Pfullendorf, którą uruchomiono w 2008 roku. Na rynku maszyn dla rolnictwa Kramer obecny jest dopiero od 2012 roku. W Polsce sprzedażą ładowarek tej marki zajmuje się spółka Korbanek. 

W tym roku do grupy ładowarek kołowych dołączyły modele z wysięgnikiem teleskopowym, tworząc pełną gamę produktów. Ładowarki teleskopowe dostępne będą jednak w sprzedaży dopiero od 2018 roku. Wtedy to kończy się współpraca z firmą Claas, dla której w Pfullendorfie produkowane są ładowarki z serii Scorpion. Poza tym firma przygotowała nowe modele mniejszych ładowarek kołowych. 

Nowa fabryka zajmuje teren 16 ha, z czego ponad 3 ha są pod dachem. Firma zatrudnia około 500 pracowników, a efektem ich pracy jest ponad 6000 ładowarek rocznie. beb

Fot. Beba

 

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 06:12