StoryEditor

Liczymy koszty pracy maszyn

Przemyślany zakup sprzętu, to nie tylko dobór parametrów do możliwości traktora, lecz przede wszystkim kalkulacja kosztów jej utrzymania i czasu zwrotu inwestycji.
28.01.2016., 09:01h

Zakup siewnika do uprawy pasowej był jak skok na głęboką wodę – przyznaje Piotr Kowalski z Gromadna k. Piły, który w 2014 roku zainwestował kilkaset tysięcy złotych w nową technologię siewu. Tak się złożyło, że rolnik wcześniej nie miał własnego siewnika do zboża, więc aby obsiać pola, pożyczał maszynę od brata. Taki wariant w gospodarstwie liczącym 140 ha był kłopotliwy i z trudem udawało się zachować wymagane terminy siewu, m.in. rzepaku. Oprócz rzepaku czy zbóż, rolnik uprawia też buraki cukrowe i kukurydzę z przeznaczeniem na paszę dla bydła, stado podstawowe liczy około 60 krów. 

W gospodarstwie rocznie obsiewa się ok. 100 ha, resztę stanowią użytki zielone i uprawa buraka. Dla efektywnego wykorzystania trzymetrowego modelu Pro-Til 3T marki Mzuri to zbyt mało. Receptą okazało się świadczenie usług, jednak aby zakup był opłacalny rocznie trzeba zasiać ok 400 ha.

Wyliczenia kosztów użytkowania maszyn w gospodarstwie Piotra Kowalskiego i więcej informacji na temat gospodarstwa przeczytacie Państwo w najnowszym wydaniu „top agrar Polska” od strony 164. beb

Fot. Beba

Sprawdź nasze e-wydanie. 

 

Zamów prenumeratę.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. listopad 2024 11:25