Z informacji, jakie otrzymaliśmy od kilku firm na pytanie o finansowanie maszyn rolniczych konkretnych marek uzyskaliśmy następujące informacje:
- Akf leasing Polska: firma współpracuje z Annaburgerem i Dammannem. Oprócz finansowania na bazie umów leasingu czy pożyczki w ofercie są rozwiązania bazujące na wynajmie maszyn rolniczych.
- De Lage Landen Leasing Polska: obsługuje programy finansowania fabrycznego takich marek, jak: Pottinger, Horsch, Krone, Kuhn, Triolet, Amazone, Vaderstad, Maschio Gaspardo, Unia Group, LS, Araj, Weidemann i Joskin. Wspólnie z AGCO prowadzony jest też projekt AGCO Finance, w ramach którego finansowane są m.in. ciągniki oraz kombajny marek Challenger, Fendt, Valtra oraz Massey Ferguson.
- Bank Credit Agricole: kredytuje zakup maszyn i urządzeń marki John Deere. Finansowanie może być także z leasingu operacyjnego lub finansowego, ponieważ partnerami programu są również Europejski Fundusz Leasingowy oraz Carefleet. Od maja br. bank Credit Agricole oferuje również finansowanie zakupu maszyn i urządzeń rolniczych marki Ursus.
- Raiffeisen-Leasing Polska: Firma posiada w swoim portfolio ofertę RL Agro przygotowaną specjalnie na potrzeby sektora rolniczego. W ramach finansowania fabrycznego Raiffeisen Leasing prowadzi 3 programy z markami Väderstad, Hardi i Umega. Ponadto od maja 2016 r. rolnicy mają możliwość skorzystania z preferencyjnego leasingu z dofinansowaniem UE w ramach programu COSME.
- SGB Bank: nowością jest łączona oferta kredytu inwestycyjnego i obrotowego na zakup maszyn rolniczych, w której podatek VAT od takiego zakupu finansowany jest kredytem obrotowym 0% przez 3 miesiące oraz nawiązanie współpracy z firmą Ursus w zakresie finansowania fabrycznego.
O finansowaniu piszemy też w najnowszym lipcowym numerze „top agrar Polska”. opr. pł
Fot. Czekała