StoryEditor

Minimalna uprawa z Agrisemem

Uproszczenia w uprawie to ostatnio często poruszany temat. Nie dziwi więc fakt, że w ofercie firmy Agrisem pojawił się nowy siewnik do minimalnej uprawy Sly Boss.
24.01.2020., 11:01h
Konserwacja gleby, oszczędność czasu i przede wszystkim wilgoci, to tylko jedne z licznych korzyści wynikających z zastosowania systemu siewu połączonego z minimalną uprawą gleby. Agrisem z siewnikiem Sly Boss dołącza do producentów oferujących tego typu maszyny.

Siewnik Boss oferowany jest w szerokościach roboczych od 3 do nawet 12 m. W zależności od modelu sprzęt może być wyposażony nawet w 3 zbiorniki, których maksymalna pojemność to 2 tys. litrów. Umożliwia to wykorzystanie siewnika do wysiewu równych poplonów lub wysiewania plonu głównego z rośliną osłonową. To interesująca możliwość, zwłaszcza, że rolnicy chcąc skorzystać z pełnej puli dopłat zmuszeni są do siewu poplonów. Siewnik umożliwia także wysiew nawozów, przy czym można tak skonfigurować transport materiału, że będzie on wysiewany np. w co drugiej redlicy i to na różną głębokość.

Transport nasion jest pneumatyczny. Za wytworzenie strumienia powietrza odpowiedzialny jest wentylator o napędzie hydraulicznym. Choć transport materiału siewnego odbywa się za pomocą powietrza, to nasiona do bruzdy nasiennej opadają grawitacyjnie. Jest to zasługa zamocowanego nad redlicą na przewodzie nasiennym dekompresora powietrza (cyklon). Takie rozwiązanie zapobiega odbijaniu się nasion o dno bruzdy.

Na uwagę zasługuje sama redlica. Jest ona ustawiona pod kątem zarówno do powierzchni gleby, jak i kierunku jazdy. Tak zaprojektowane ustawienie redlicy talerzowej sprawia, że sam element roboczy bez trudu zagłębia się w glebę nie powodując jednocześnie jej nadmiernego zagęszczenia. Dodatkowo przy talerzu redlicy zamocowane jest gumowe koło, które zapobiega nadmiernemu odsłonieniu dna bruzdy, co sprawia, że nawet w wilgotnych warunkach nie ma kłopotów z prawidłowym zamknięciem szczeliny i zagarnięciem nasion. Koło to działa także jak skrobak dbając o czystość redlicy. Kolejnym elementem sekcji siewnej jest koło dogniatające, które również ustawione jest pod kątem do gleby. Na nim regulowana jest także głębokość pracy sekcji. W przypadku siewu w glebę z dużą ilością resztek pożniwnych istnieje możliwość doposażenia redlicy w koło rozgarniające, które oczyszcza glebę przed siewem.

Całą sekcja siewna zawieszona jest na równoległoboku z hydropneumatycznym zabezpieczeniem. Taki system charakteryzuje się bardzo szybką reakcją. Dodatkowo producent zamierza w najbliższym czasie doposażyć siewnik w system czujników, które będą kontrolowały zagęszczenie gleby przed każdą sekcją, co pozwoli na błyskawiczne i automatyczne zwiększania docisku redlicy, np. za śladami ciągnika, czy też na uwrociach. pt
Pawel Twardowski
Autor Artykułu:Pawel Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 16:41