StoryEditor

Młodzi mistrzowie orki na polach Żarnowca

Zespół Szkół Kształcenia Centrum Rolniczego w Żarnowcu zorganizował III edycję Ogólnokrajowego Konkursu Orki Szkół Resortowych. W konkursie brały udział 22 drużyny z całej Polski. Kto został tegorocznym mistrzem orki? 
06.10.2023., 15:10h
Tradycji stało się zadość i tak jak w ub. latach do Żarnowca (woj. śląskie) przybyli najlepsi uczniowie z technikum rolniczych objętych patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby sprawdzić się w rywalizacji o tytuł mistrza orki.

W tym roku udział w konkursie wzięło 22 jednoosobowych drużyn. Rywalizacja zaczęła się od testu teoretycznego z wiedzy na temat mechanizacji rolnictwa. Po napisaniu teorii młodzi adepci rolnictwa ruszyli na pobliskie pole należące do szkoły w Żarnowcu i rozpoczęli dużo ciekawszą część konkursu. 

Do dyspozycji zawodników były 4 ciągniki Deutz-Fahr w przedziale mocowym 95-105 KM oraz zagregatowane z nimi czteroskibowe pługi zagonowe firmy Agro-Masz. 

Zadaniem uczniów było wykonanie orki na głębokość 22 cm. Każdy z zawodników do zaorania miał poletko o wymiarach 19 x 50 m. Przydział poszczególnych agregatów odbywał się na zasadzie losowania, a na wykonanie zadania każdy z uczestników miał 45 min. 



– Na początek zawodnik wyoruje pierwszą bruzdę na zagonie oranym „w skład” oraz bruzdę graniczną na zagonie oranym „w rozorywkę”. Następnie wykonuje drugi przejazd na zagonie „w skład”. Po wykonaniu bruzdy rozorywkowej zawodnik zatrzymuje się w celu wykonania pomiaru – mówi Tomasz Pustułka, nauczyciel z ZSCKR w Żarnowcu, a także jeden z członków komisji oceniającej. 

Dalej sędziowie oceniali bruzdę podwójną. Po ocenie bruzdy na wskazanie sędziego w czasie podanym na odprawie technicznej zawodnik wykonywał orkę w skład na właściwym polu, aż do przedostatniej bruzdy. Na przedostatniej bruździe wykonywany był pomiar głębokości, a następnie zawodnik przeprowadzał ostatni przejazd od granicy zagonu. Po zakończeniu orki w skład uczestnik przejeżdżał na drugą część poletka na której wykonywał orkę w rozorywkę. Przy ostatnim przejeździe podczas wykonywania bruzdy głębokość orki trzeba było zmniejszyć o połowę.


Tomasz Pustałka, ZSCKR w Żarnowcu

Podczas konkursu sędziowie zwracali szczególną uwagę na takie aspekty jak m.in. właściwa głębokość orki, prostolinijność przejazdu, odpowiednie ustawienie pługa, przykrycie resztek pożniwnych, wygląd zaoranej powierzchni czy prawidłowe przestrzeganie zasad BHP. 

 W skład sędziów wchodzili profesorowie z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz nauczyciele z ZSCKR w Żarnowcu. Maksymalnie każdy z zawodników mógł otrzymać 120 pkt.



Po kilkugodzinnej zaciętej rywalizacji uczniowie wrócili do szkoły w Żarnowcu gdzie odbyło się oficjalnie ogłoszenie wyników. 

  • Trzecie miejsce z identyczną liczbą uzyskanych punktów zajął Piotr Grabowski z ZSCKR w Żarnowcu oraz Szymon Makowski z ZSCKR w Radomiu. 
  • Drugie miejsce w konkursie zajął Łukasz Juda z ZSCKR w Sichowie Dużym.
  • Mistrzem orki został Filip Kutarba z ZSCKR w Okrzowie. 
Filip Kutarba uczęszcza do klasy o profilu Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Po szkole swoją wiedzę praktyczną zdobywa pracując w swoim 20 ha gospodarstwie w Ignatowie (woj. lubelskie) oraz w dużym 1300 ha gospodarstwie, gdzie w wakacje pracuje jako operator ciągnika. Do konkursu ucznia przygotowywał Mateuszem Zarzycki – nauczyciel z ZSCKR w Okrzowie. 
– Nie spodziewałem się, aż tak dobrego wyniku. Celem była pierwsza dziesiątka. Najtrudniejsze w konkursie było odpowiednie wymierzenie pola i podzielenie go na dwa zagony, żeby nie poleciały na koniec punkty za brak doorania do granicy. Pług zagonowy był dla mnie nowością bo na co dzień w swoim gospodarstwie mam pług obrotowy, dlatego cieszę się podwójnie – mówi szczęśliwy zwycięzca. 
Po ukończeniu szkoły Filip planuje kontynuować naukę na studiach, a także rozwijać swoje gospodarstwo.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom. 

mat. fot. Gębski
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 13:39