StoryEditor

Największe kombajny New Holland

Do kombajnu New Holland CR11, złotego medalisty targów Agritechnica 2023, dołączył model CR10. Oba modele wyposażone są w dwa 24-calowe rotory i nowy system czyszczenia TwinClean.
02.07.2024., 09:00h

Kombajny serii CR10 i CR11 różnią się od siebie przede wszystkim mocą silnika i pojemnością zbiornika na ziarno. Nowy kombajn CR10 napędzany jest sześciocylindrowym silnikiem FPT Cursor 13, o poj. 12,9 l i rozwijaja moc 635 KM. Model CR11 wyposażony jest zaś w sześciocylindrowy silnik FPT Cursor 16 o poj. 15,9 l i mocy 775 KM. Dla zapewnienia maksymalnej efektywności, silniki w nowej konstrukcji są umieszczone wzdłużnie, w tym samym kierunku i pod tym samym kątem co rotory, a powietrze chłodzące zasysane jest zza zbiornika ziarna. Wydajność kombajnu CR11 jest o 20% większa w zbożu i 40% w kukurydzy niż w przypadku starszej generacji modelu CR10.90.

Zbiornik ziarna w modelu CR11 ma poj. 20 tys. l i rozładowuje ziarno z szybkością 210 l/s, natomiast zbiornik w kombajnie CR10 pomieści 16 tys. l i w ciągu sekundy rozładuje 159 l ziarna. Kombajny dostępne są z hederami o szerokości od 10,6 do 15 m. Możliwa jest ich konfiguracja z hederami sztywnymi, z kosą elastyczną, Varifeed oraz taśmowymi. Dostępne są również zespoły żniwne do kukurydzy od 12 do 16 rzędów.

image
Do flagowej serii kombajnów New Holland CR11 dołącza model CR10.
FOTO: New Holland

Wzdłużne rotory

Kombajny CR10 i CR11 wyposażone są w dwa 600-milimetrowe rotory. Każdy rotor ma 40 standardowych cepów młócących, 8 cepów młócących HX i 12 wyprofilowanych cepów młócących z palcami. W strefie omłotu znajdują się dwa zestawy trzech lekkich klepisk, a w sekcji separacji dwa zestawy sześciu rusztów separujących. Przenośnik pochyły w standardzie ma zdalną regulację kąta nachylenia płyty czołowej i układ kopiowania poprzecznego. Stąd masa żniwna jest podawana do systemu z dynamiczną rolką podającą (DFR), której kierunek obrotów można zmienić w przypadku blokady wraz ze zmianą kierunku pracy rotorów i przenośnika pochyłego. System DFR przyśpiesza przepływ masy żniwnej i rozdziela ją na dwa równe strumienie, podając ją do znajdujących się dalej dwóch wzdłużnych rotorów systemu omłotu i separacji ziarna.

image
Wyróżnikiem flagowych kombajnów New Holland CR10 i 11 jest układ napędu zespołu omłotowego. Silnik umieszczono wzdłużnie, dzięki czemu przekazanie napędu jest bardziej efektywne, a rezygnacja z bocznych napędów pozwoliła poszerzyć sekcję czyszczącą.
FOTO: New Holland

Nowy kosz sitowy

Nowy kosz sitowy TwinClean składa się z dwóch umieszczonych jeden za drugim systemów sit, z których każdy ma swoje górne i dolne sito oraz poprzeczny przenośnik ślimakowy czystego ziarna. Układ TwinClean wyposażony jest w duży podsiewacz o zwiększonym spadku na pierwsze górne sito. Przepływ powietrza zapewnia wentylator kosza sitowego o dużej mocy. Dwa automatyczne układy odpowiedzialne za poprzeczne rozłożenie materiału – jeden na podsiewaczu i jeden na górnych sitach – zapewniają równomierne obciążenie kosza sitowego w każdych warunkach. Dwa zestawy czujników ciśnienia (jeden na pierwszym i jeden na drugim górnym sicie) mierzą obciążenie kosza sitowego, aby wykryć nierównomierne rozprowadzenie masy żniwnej pomiędzy lewą a prawą stroną. Mechanizmy wstrząsające wywołują dodatkowy ruch poprzeczny podsiewacza i sit, rozprowadzając równomiernie masę żniwną na całej szerokości kosza sitowego. Dzięki temu możliwa jest kompensacja nierównomiernego podawania materiału na kosz sitowy podczas pracy na stokach o nachyleniu do 28%. Łączna powierzchni sit wynosi 8,76 m².

W celu spełnienia wymogów wszystkich zespołów żniwnych, oferowane są trzy różne układy przeniesienia napędu - w wersji standardowej ze stałym napędem, w wersji standardowej z napędem bezstopniowym oraz w wersji wzmocnionej (heavy-duty) z napędem bezstopniowym.

Układ napędowy

Kombajny CR10 i CR11 wyposażone są w dwuzakresową przekładnię hydrostatyczną i półautomatyczną blokadę mechanizmu różnicowego TerraLock, którą włącza się ręcznie, a wyłącza automatycznie w zależności od kąta skrętu kół i prędkości jazdy do przodu. Modele z napędem gąsienicowym SmartTrax są oferowane z gąsienicami w trzech różnych szerokościach: 660 mm, 810 mm i 910 mm z gumowymi lub hydraulicznymi amortyzatorami. Maszyny mają całkowitą szerokość wynoszącą odpowiednio 3,49 m, 3,79 m lub 3,99 m. Na niektórych rynkach oferowana jest konfiguracja z szeroką belką i gąsienicami o szerokości 910 mm. W takim przypadku całkowita szerokość maszyny wynosi 4,8 m.

Dla rolników preferujących maszyny kołowe dostępne są opony marki Michelin o szerokości 900 mm i średnicy 2,32 m (VF 900/65 R46). Alternatywnie dostępne są także opony VF 800/70 R46 i VF900/60 R38. Tylne opony w wersji kombajnu z kołowym lub gąsienicowym układem jezdnym są oferowane w szerokości od 500 do 750 mm.

Komfort kombajnisty

Oba modele kombajnów wyposażone są w trzy kamery (widok do tyłu, na zbiornik ziarna i z końca rury rozładunkowej). Opcjonalnie dostępne są kamery zapewniające obraz 360° z lotu ptaka i kamera z widokiem na zaczep wózka. Obsługę ułatwiają dwa dotykowe ekrany IntelliView 12. Główny monitor jest umieszczony na prawej konsoli, służy do sterowania i monitorowania głównych elementów obsługi kombajnu, natomiast drugi monitor znajduje się na słupku i przeznaczony jest do tworzenia map i automatycznego prowadzenia maszyny. Każdy monitor można skonfigurować w taki sposób, aby wyświetlany był na nim obraz z zewnętrznych kamer. Operator może sterować z kabiny m.in. prędkością rotorów, rozdrabniacza i przenośnika rozładunkowego, zmianą kierunku obrotów bębna DFR i rotorów oraz włączaniem/wyłączaniem rozdrabniacza słomy.

image
FOTO: New Holland

Nowe kombajny CR10 i CR11 wyposażone są w pakiety technologii rolnictwa precyzyjnego jak np. system IntelliSense, który automatycznie reguluje ustawienia na podstawie wybranej przez operatora strategii prowadzenia żniw tj. ograniczenie strat, najwyższa jakość ziarna, najwyższa wydajność lub stała przepustowość.

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. lipiec 2024 09:02