Przednie zbiorniki Horsch Partner można połączyć między innymi z siewnikiem punktowym Maestro RV/RX, siewnikami Express 4 KR, Avatar 6 SL czy Taro. W przypadku uprawy gleby zbiornik może współpracować np. z kultywatorem Terrano FX, wykorzystując go do głębokiego nawożenia. Zbiornik sprawdzi się również w rolnictwie hybrydowym w połączeniu z pielnikiem do mechanicznego zwalczania chwastów Transformer VF lub zgrzebłem Cura ST.
Zobacz także: Dron rolniczy DJI Agras T50 – jakie są możliwości bezzałogowca?
Siew jednego lub kilku komponentów
Obecna seria Partner FT jest teraz poszerzana o dodatkowy mały zbiornik dwukomorowy stanowiący dodatkowe wyposażenie do pojedynczego zbiornika. Poza tym w przedziale dużych zbiorników pojawią się dwie nowe pojemności dostępne również jako zbiorniki trójkomorowe. Ich pojemność wynosi 1700 l w przypadku modelu Partner 1,7 FT oraz 2100 l w przypadku Partner 2,1 FT i 2500 l dla Partnera 2,5 FT.
Jak informuje niemiecki producent zapewnia to rolnikom jeszcze większą ilość wariantów siewu jednego lub kilku komponentów. W systemach wielozbiornikowych można dowolnie dobierać rozmieszczenie komór o różnej wielkości.
Nowe opcje
Zbiorniki Partner FT wyposażone są w nową, dotykową funkcję obsługi I-Manager, która sprawdziła się już w modelach Pronto DC, Versa KR i SW, a także w niektórych wersjach Avatara. Poza tym powstały też nowe opcje wyposażenia w wały. Rozkładają one ciężar przejmowany przez przednią hydraulikę w taki sposób, aby zminimalizować ślady ciągnika, a nawet zapewnić równomierne wtórne zagęszczanie między nimi.
Dla zbiorników przednich dostępne są takie opcje jak zestaw montażowy do łączenia przewodów pneumatycznych. Zestaw składa się z elastycznego ramienia mocującego, które, w zależności od ciągnika, można elastycznie regulować pod względem wysokości i kąta mocowania. Dostępne są również szybkozłącza przeznaczone do przewodów pneumatycznych. Ułatwiają one łączenie i rozłączanie przewodów pneumatycznych narzędzi uprawowych z przednim zbiornikiem. Beznarzędziowa i łatwa obsługa pozwala zaoszczędzić czas podczas montażu i demontażu urządzeń.
Jeszcze w 2024 roku Horsch rozpocznie produkcję małej serii pilotażowej nowych zbiorników Partner, a w 2025 roku prototyp przejdzie do produkcji seryjnej. Zbiornik Partner 2.5 FT został zaprezentowany po raz pierwszy jako maszyna koncepcyjna na targach Agritechnica 2023.
źródło: Horsch