StoryEditor

Nowatorski pług Lemken przysłuży się plonom i środowisku

Zaprojektowany przez Lemken korpus nowego pługu ma nie tylko poprawić żyzność i zagęszczenie gleby, ale realnie wpłynąć na plony i emisję dwutlenku węgla. Jak działa nowatorski pług?
09.02.2022., 10:02h

Wyższe plony, niższa emisja

Nowa koncepcja powstała we współpracy firmy Lemken z Centrum Badań Krajobrazu Rolniczego im. Leibniza. Nowatorska maszyna wpływa nie tylko na zagęszczenie gleby. Przyczyni się także do zmniejszenia emisji CO2.

Dzięki ulepszonej budowie pługa i jego pracy korzenie roślin sięgają do głębszych warstw gleby, aby uzyskać dostęp do wody i składników odżywczych. Badania wykazały, że ponad połowa wprowadzonego w ten sposób humusu jest zatrzymywana, co zapewnienia długookresowe magazynowanie CO2 w glebie.

Co równie istotne, w badaniach odnotowano wzrost plonów nawet do 5,0% już w pierwszym roku stosowania ulepszonej maszyny.

Bogata w próchnicę warstwa gleby

Pług w czasie przejazdu miesza dolne warstwy gleby o małej zawartości próchnicy z wierzchnią warstwą gleby i po kilku latach tworzą nową, bogatą w próchnicę wierzchnią warstwę.

Proces można powtórzyć po mniej więcej pięciu/dziesięciu latach, ale należy pracować po przekątnej w stosunku do głównego kierunku orki.

Pług pozbiera dane

Maszyna połączona z modułem iQblue Connect będzie mogła zbierać dane dotyczące pracy w danym miejscu oraz precyzyjnie dokumentować głębokość i położenie utworzonych kanałów, wpisując się w przyszłościowe, elektroniczne rozwiązania dla maszyn rolniczych.

Nowy pług ma być dostępny w połowie 2024 roku.

 

opr. jj
fot. firmowe

Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. listopad 2024 09:25