Nowością w segmencie kompaktowych bron talerzowych Amazone jest Catros w wersji Special. Maszyna oferowana będzie w trzech wersjach o szerokości 3,0, 3,5 i 4,0 m. Nowy model charakteryzuje się prostszym wyposażeniem, co zdaniem producenta ma wpłynąć na obniżenie ceny.
Wersja Special w porównaniu do dotychczas oferowanych modeli Catros i Catros+ pozbawiona jest układu, który pozwala na jednoczesne przesunięcie pierwszego i drugiego rzędu talerzy względem siebie. Oznacza to, że w nowym sprzęcie elementy robocze mają stałą pozycję. Zdaniem producenta taka wersja Catrosa będzie interesująca dla rolników, którzy pracują zawsze w optymalnych warunkach bez braków wody w glebie.
Nowy Catros Special podobnie jak standardowy Catros, może być wyposażony w gładkie talerze o średnicy 460 mm lub ząbkowane 510 mm jak Catros+. Na czas transportu w sprzęcie Special trzeba składać talerz w pierwszym rzędzie po prawej stronie, a w tylnym z lewej strony. Dzięki temu najpopularniejszy model nie przekracza szerokości 3 m. Boczne składane elementy wyposażone są w indywidualną możliwość regulacji głębokości pracy co zapobiega tworzeniu zagłębień na łączeniu przejazdów.
Kolejną nowością Amazone są duże zaczepiane brony Catros+. Nowe maszyny oferowane będą w trzech wersjach o szerokości 7, 8 i 9 m (7003-, 8003- i 9003-2TX). Dzięki sporej szerokości roboczej nowe wersje Catrosów+ cechują się dużą wydajnością powierzchniową i przeznaczone są do współpracy z ciągnikami o mocy od 250 do 350 KM.
Elementem wyróżniającym nowe wersje szerokich bron kompaktowych Amzone jest układ jezdny, który znajduje się pomiędzy dwoma rzędami talerzy, a wałem zagęszczającym. W zależności od wymagań rolnika talerze w nowych bronach mogą być gładkie lub ząbkowane – zawsze o średnicy 510 mm. Głębokość roboczą zmienia się hydraulicznie. Do wyboru jest 9 różnych wałów w tym podwójny z pierścieniami U-Profil, krążkowy i krążkowy Matrix.
Nowością jest możliwość zamontowania włóki wyrównującej Crushboard pomiędzy tylnym rzędem talerzy a wałem. Jej zadaniem jest wyrównanie powierzchni, a także kruszenie podczas pracy w trudnych warunkach. W zależności od wyposażenia włóka będzie regulowana mechanicznie lub hydraulicznie.
Więcej o nowych maszynach Amazone przeczytacie w kwartalnym dodatku „top technika Premium” 3/2016 od strony 46.
dk