StoryEditor

Nowości Agro Show 2024: Samasz

W Bednarach Samasz zaprezentuje m.in. zestaw kosiarek GigaCut ISOBUS, przetrząsacz P10, zgrabiarkę grzebieniową Twist, czy zgrabiarkę Z2-960.

22.08.2024., 08:00h

Samasz Z2-960 to zgrabiarka z centralnym odkładaniem wałka pokosu o szerokości roboczej zmienianej hydraulicznie w zakresie 8,8-9,6 m. Regulacja ta powoduje jednoczesną zmianę szerokości zgrabianego wałka pokosu. Pozwala to dostosować pracę maszyny do rodzaju oraz warunków zbioru materiału roślinnego.

Funkcje odpowiedzialne za ruchy maszyny realizowane są z hydrauliki ciągnika przez autorski blok, który za pomocą sterowania sekwencyjnego umożliwia obsługę wszystkich funkcji hydraulicznych. Zgrabiarka potrzebuje dwóch sekcji hydraulicznych, które pozwalają na sterowanie jej składaniem i rozkładaniem do transportu jak i pozycji uwroci. Hydraulika obsługuje również rozsuwanie jednostek roboczych oraz regulację odciążenia hydropneumatycznego. Nie ma potrzeby montowania dodatkowych pulpitów i zaworów elektrycznych.

Zgrabiarka wyposażona jest w system odciążenia hydropneumatycznego układów roboczych. Pozwala on operatorowi ciągnika, za pomocą hydrauliki szybko zmieniać siłę nacisku układów roboczych na podłoże. Rozwiązanie to działa na identycznej zasadzie jak w kosiarkach dyskowych z odciążeniem hydropneumatycznym.

W zgrabiarce Z Z2-960 zastosowano nowy układ przeniesienia napędu.  Maszyna wyposażona jest w przekładnie typu Y. Dzięki temu rozwiązaniu ograniczono liczbę pośrednich wałów przeniesienia mocy. Z przekładni Y napędzane są bezpośrednio układy robocze składające się z przekładni 15-ramiennych, które są największe w ofercie firmy.

W zgrabiarce dostępne są 2 rodzaje układów jezdnych wózków roboczych.  W przypadku podwozia 4-kołowego można zamówić ogumienie w rozmiarze 16/6,5 lub szersze 16/9. Do pracy w trudnych warunkach terenowych korzystniejszy może okazać się wybór podwozia 6-kołowego (tandemowego). Zgrabiarka może zostać doposażona między innymi w oświetlenie robocze LED, błotniki i obciążniki kół jezdnych, automatycznie opuszczany i podnoszony na uwrociach ekran pokosu oraz koła zapasowe.

image
FOTO: Samasz

Potężne kosiarki z ISOBUS

Maszyny wchodzące w skład zestawu Samasz GigaCut ISOBUS to kosiarka tylna dwustronna KDD 911 STH ISOBUS oraz kosiarka czołowa XDF 351SH. Kosiarki razem osiągają szerokość roboczą 9,1 m, co pozwala przy prędkości pracy 12 km/h osiągnąć wydajność na poziomie 10,5 ha/h. Co istotne, kosiarki wyposażone są w system sterowania ISOBUS, który pozwala z poziomu terminalu ciągnika zarządzać ich wszystkimi funkcjami, np. przypisaniem do przycisków joysticka traktora podnoszenia i opuszczania maszyn podczas pokonywania uwroci. Pracę operatora zestawu wspomagają również komunikaty wyświetlane na terminalu ciągnika, które informują o prawidłowej pracy kosiarek bądź o wystąpieniu ewentualnych zakłóceń.

Oprócz tego kosiarki mają hydropneumatyczny układ odciążenia, który automatycznie reaguje na ukształtowanie terenu i szybko wprowadza korektę ciśnienia. Pozwala to listwom tnącym pozostawać w optymalnej pozycji względem podłoża, co poprawia czystość paszy i minimalizuje ryzyko uszkodzenia darni. Kosiarka KDD 911 STH ISOBUS wyposażona jest w transportery pokosu z napędem hydraulicznym. Umożliwiają one pozostawianie za maszyną jednego, dwóch lub trzech pasów pokosu (powstających z zestawu dwóch kosiarek tylnych i przedniej).

image
FOTO: Samasz

Zgrabiarka grzebieniowa Twist

Samasz Twist 710 to nowa zgrabiarka o szerokości roboczej 7,1 m. Twist 700 uzupełnia gamę zgrabiarek grzebieniowych Samasz, z których dotychczas największy model ma szerokość roboczą wynoszącą 6 metrów. Najnowszy model, tak jak poprzednie, może być agregowany z traktorem poprzez jego przedni lub tylny TUZ.

Zgrabiarka posiada napęd hydrauliczny, który może być zasilany bezpośrednio z hydrauliki ciągnika lub poprzez jego WOM. W drugim przypadku na maszynie montowany jest dodatkowy układ z jej własną pompą hydrauliczną. Zapotrzebowanie na przepływ oleju wynosi 30 l/min.

Szerokość zgrabianego do środka maszyny materiału można dostosować do wielkości zbieranego plonu. Pozwala to również dopasować wał pokosu do przestrzeni pomiędzy kołami ciągnika. Jak informuje producent w praktyce rozwiązanie to stosuje się najczęściej wiosną podczas zbioru pierwszego wysoko plonującego pokosu. Zmniejszenie szerokości roboczej przekłada się na mniejszą ilość materiału budującego wałek pokosu.

Maszyna może zostać doposażona w wał dogniatający, który obniża wysokość zgrabionego do jej środka materiału. Zapobiega to blokowaniu się wałków pokosu przed i pod ciągnikiem. Dostępne są również ich zawężacze, co ostatecznie umożliwia dopasowanie zgrabiarki do danego ciągnika i plonu zbieranego materiału Samasz oferuje również osłony przeciwwiatrowe, które są pomocne w przypadku pracy przy dużych podmuchach. Zapobiegają one przerzucaniu materiału poza obszar roboczy.

image
FOTO: Samasz

11-metrowy przetrząsacz

Przetrząsacz Samasz P10-1100T ma 11 m szerokości, a po złożeniu do pozycji transportowej jego szerokość nie przekracza 3 m, a wysokość wynosi 2,7 m. Maszyna wyposażona jest w 10 wirników, z których każdy ma 6 ramion. Średnica karuzeli wynosi 1,52 m. Maszyna do pracy wirników wymaga napędu od WOM traktora ustawionego na 540 obr./min.

W przetrząsaczu intensywność rozrzutu zielonki można łatwo ustawić za pomocą dźwigni w zakresie od 15o do 19o . Pozwala na to opatentowany mechanizm, który ogranicza wysuw siłownika, decydującego o stopniu pochylenia ramy głównej. Poza wspomnianą możliwością regulacji pracy przetrząsacza można jeszcze zmieniać ustawienia kół wirników. Dostępne są 3 pozycje robocze, których przestawienie powoduje zmianę kąta roztrząsania zielonki. Połączenie wszystkich regulacji umożliwia uzyskanie szerokiego zakresu dopasowania maszyny do warunków pracy.

Przetrząsacz ciągniony P10-1100T jest standardowo wyposażony w mechanizm ułatwiający pokonywanie uwroci. W tych istotnych dla czystości zbieranej paszy miejscach, wirniki są najpierw poziomowane. Po ich wyprostowaniu, w drugim stopniu pracy mechanizmu uwroci, są unoszone. Minimalne zapotrzebowanie na moc przetrząsacza wynosi 50 KM, a jego masa to 2600 kg.

image
FOTO: Samasz

źródło: Samasz

 

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. sierpień 2024 08:02