W przypadku jęczmienia zasada jest jedna: ziarno nie będzie się dobrze bukować gdy łan nie będzie dojrzały. Czasami wystarczają 2 – 3 dni, aby zbierać czyste i dobrze obukowane ziarno.
Niedawno uczestniczyłem w pokazie nowych kombajnów Claas Lexion organizowanym przez Claas Polska. Trzy kombajny tj. klawiszowy Lexion 6800 i dwa hybrydowe kombajny 7600 i 8700 zbierały jęczmień ozimy. Wszystkie kombajny wyposażone były w układ Cemos Automatic, czyli elektronikę, która odpowiada za automatyczną regulację parametrów zbioru, a także w Grain Quality Camera. Zadaniem kamery jest rozpoznawanie ziaren uszkodzonych i zanieczyszczeń w zbieranym ziarnie. Na podstawie obrazów z kamery Cemos Automatic dokonuje automatycznie zmiany nastawy np. obrotów bębna, ustawienia sit, czy obrotów rotorów w kombajnie hybrydowym.
Nowe młocarnie
Wszystkie nowe modele kombajnów Lexion tj. seria 5000, 6000, 7000 i 8000 wyposażone są w gruntownie zmodernizowane młocarnie. Celem modernizacji było zwiększenie wydajności zbioru, a także poprawa jakości omłotu w trudnych warunkach. Do trudnego omłotu z pewnością można zaliczyć jęczmień ozimy.
APS Synflow Walker to nowa młocarnia dla kombajnów Lexion 5000 i Lexion 6000 z wytrząsaczem klawiszowym. Pierwszym elementem jest bęben przyspieszający APS o średnicy 450 mm, drugi to bęben młócący, którego średnica w nowych kombajnach wzrosła do 755 mm i znajduje się na nim teraz 10 cepów. Za bębnem młócącym pracuje nowy bęben separujący o średnicy 600 mm, a ostatnim elementem jest odrzutnik, który transportuje słomę na wytrząsacz. W kombajnach Lexion 5000 młocarnia ma szerokość 1420 mm, a w Lexion 6000 - 1700 mm. Zwiększenie średnicy bębna młócącego wpłynęło na zmniejszenie kątów pomiędzy klepiskami, co zapewnia bardziej swobodny przepływ masy przez młocarnię. A to przekłada się na niższe spalanie ON.
Warto dodać, że jęczmień który zbierano w czasie pokazu plonował w zależności od fragmentów pola na poziomie od 6 do 9 t/ha. Klawiszowy kombajn pracował ze średnią wydajnością 32 t/h, a na lepszych fragmentach pola przepustowość wzrastała do nawet 42 t/h. To wszystko dzięki Cemos Automatic, który na bieżąco pilnuje prędkości zbioru, poziomu strat i jakości zbieranego ziarna(połówki i zanieczyszczenia).
W nowych kombajnach Lexion nowy jest także układ jednoczesnej regulacji szczeliny wszystkich klepisk. Odbywa się to hydraulicznie na terminalu Cebis. Podczas zbioru w trudnych warunkach np. jęczmienia można poprzez terminal Cebis unieść listwę domłacającą, która znajduje się pomiędzy bębnem APS i bębnem młócącym. Listwa domłacająca jest także zintegrowana z układem Cemos Automatic, więc w razie potrzeby może się ona unosić i opuszczać automatycznie. W kombajnach występują także blachy pod klepiskiem APS. Gdy są uniesione korzystnie wpływają na poprawę jakości omłotu trudno wymłacalnych gatunków.
APS Synflow Hybrid to nowa młocarnia modeli hybrydowych. Pracuje w nich bęben przyspieszający APS, bęben młócący również o średnicy 755 mm z 10 cepami i bęben wprowadzający masę do rotorów. Średnica kierującego masę do rotorów bębna została zwiększona do 600 mm. Dzięki temu przeprojektowano kanały zasilające oraz łopatki zasilające w początkowej długości rotorów. Zdaniem Claas zapewnia to bardziej płynny przepływ masy niż w modelach oferowanych dotychczas. Układ regulacji jest niemal identyczny jak w maszynach klawiszowych.
Cemos Automatic odciąża kombajnistę
Kombajny z Cemos Automatic i Grain Quality Camera wyposażone są zawsze w dwa monitory Cebis, na jednym na bieżąco wyświetlane są wszystkie parametry zbioru, na drugim widoczny jest obraz z Grain Quality Camera. Na nim dokonuje się także ewentualnych zmian strategii zbioru z Cemos Automatic. Można mieć w kabinie trzeci monitor S10, który można wykorzystać do mapowania plonu lub prowadzenia kombajnu, gdy nie korzysta się z Field Scaner.
Przed rozpoczęciem omłotu należy wybrać gatunek zboża, który będziemy zbierać. Wszystkie podstawowe nastawy kombajnu, tj. szczelina na klepisku, obroty bębna, obroty dmuchawy, nastawy sit dokonają się automatycznie (w starszych kombajnach wszystkie wyżej wspomniane parametry trzeba było odczytać z instrukcji obsługi i wykonać ręcznie).
Operator ma możliwość wyboru jednej z czterech strategii optymalizacji ustawień z Cemos Automatic: w bardzo wąskich oknach czasowych wybierze „Maksymalną przepustowość”, a przy dobrych warunkach pogodowych zdecyduje się na „Minimalne zużycie paliwa” lub „Wysoką jakość ziarna”. Czwartym wyborem jest „Wyrównanie”, które łączy w sobie trzy poprzednie strategie. W zależności od tego na jaką strategię kombajnista zdecyduje się automatyka będzie samoczynnie dokonywać zmian ustawień kombajnu. W czasie pracy można oczywiście zmienić swoje preferencje, można zwiększyć np. parametr dotyczący jakości ziarna.
Po całodniowym pokazie mogę śmiało stwierdzić, że bez Cemos Automatic nie jest możliwe chociażby tak częste zmienianie prędkości zbioru. Za wszystko odpowiada automatyka, na bieżąco pilnuje aby nie przekroczyć założonych parametrów tj. poziomu strat np. 2%, ilości zanieczyszczeń czy połamanych ziaren. Pracując z Cemos Automatic kombajnista może skupić się na przyrządzie żniwnym, automatyka pilnuje aby starty nie były zbyt wysokie, a jakość ziarna na najwyższym poziomie.