StoryEditor

O przyczepach z rolnikami

Nowe rozwiązania w przyczepach objętościowych Poettinger, to główny temat spotkania, jakie odbyło się w Jeżewie Starym k. Białegostoku.
13.02.2016., 10:02h

Okazją do spotkania z rolnikami było 15-lecie współpracy podlaskiej firm Adler Agro i Poettinger. Obecna od 16 lat na naszym rynku austriacka marka słynie z produkcji sprzętu zielonkowego, kosiarek, przetrząsaczy, zgrabiarek, a zwłaszcza przyczep objętościowych. Konstrukcję przyczep do zbioru siana i trawy Poettinger rozwija już od 1963 roku.

Liczne innowacje

Przez cały czas producent udoskonala swoje produkty wprowadzając nowe zaawansowane technicznie rozwiązania, których celem jest zwiększenie wydajności pracy przyczep i ułatwienie ich obsługi. Warto zwrócić więc uwagę choćby na system wysuwanej belki nożowej (Easy Move), dzięki czemu na czas wymiany lub czyszczenia noży nie trzeba wchodzić pod skrzynię ładunkową, lecz można dokonać tego w pozycji wyprostowanej. W największych modelach Torro i Jumbo możliwe jest zastosowanie zintegrowanej ostrzałki do noży, przez co można zaoszczędzić kilkadziesiąt minut niezbędnych na okresowe ostrzenie noży, co ma znaczenie szczególnie w przypadku dużych firm usługowych. Poza tym można je wyposażyć w system automatycznego załadunku, który w zagęszcza ładowaną do skrzyni masę i steruje pracą przenośnika podłogowego przyczepy odciążając traktorzystę.

Najpopularniejsze modele

W ciągu ponad 15 lat współpracy firma Adler Agro sprzedała ponad 2500 maszyn z koniczyną w logo z czego 10% stanowią przyczepy zielonkowe. Największą popularnością w ostatnich latach cieszyły się modele z serii Europrofi Combiline. Mowa o maszynach ze skrzynią ładunkową o pojemności użytkowej od 45 do 55 m3 w wersji umożliwiającej także zwózkę sieczki kukurydzianej. Jak zaznaczają przedstawiciele dilera, coraz większym zainteresowaniem ze strony podlaskich rolników cieszą się większe przyczepy Torro i Jumbo, które pomieścić mogą na sobie nawet 100 m3 ubitej masy zielonej.

Spotkanie w Jeżewie było również okazją do wymiany doświadczeń między rolnikami w kwestii prawidłowej eksploatacji sprzętu do zbioru zielonek oraz wysłuchania wykładu prof. Romana Łyszczarza z UTP w Bydgoszczy na temat potencjału paszowego użytków zielonych i zasad ich prawidłowej pielęgnacji. beb
Fot. Beba

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. grudzień 2024 18:16