StoryEditor

Otwarto Centrum Badawczo-Rozwojowe w Śmielinie

16 stycznia w Śmielinie w województwie kujawsko-pomorskim zostało oficjalnie otwarte Centrum Badawczo-Rozwojowe Agro-Środki-Technika-Technologia, którego misją jest kompleksowe pogłębianie wiedzy na temat pasowej uprawy roli. To najnowocześniejszy w kraju ośrodek badawczy zajmujący się uprawą pasową.
25.01.2020., 23:01h

Twórcą Centrum Badawczo – Rozwojowego w Śmielinie jest firma Agro-Land Marek Różniak, natomiast inwestycja powstała przy wsparciu udzielonym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Podziw wzbudza również tempo, w jakim wzniesiono i wyposażono obiekt. Przypomnę, że jeszcze 12 kwietnia 2019 roku relacjonowałem uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod tę inwestycję.

– Misją naszej grupy jest wprowadzanie do rolnictwa technologii opartych na solidnych fundamentach nauki wynikających z systematycznych badań i prac rozwojowych realizowanych przez światowej klasy naukowców i praktyków. W przeciągu trzech lat zamierzamy stworzyć rozwiązania, które zrewolucjonizują branżę rolniczą oraz pozwolą na redukcję nakładów energii i emisji CO2 do atmosfery, a także zminimalizują negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne.  Podczas prac bierzemy pod uwagę bieżące warunki glebowe oraz klimatyczne – mówi Marek Różniak, twórca Centrum Badawczo-Rozwojowego.

W laboratoriach Centrum Badawczo-Rozwojowego zespół ekspertów będzie prowadził badania w trzech obszarach: technologii strip-till, zabiegach nalistnych oraz poprawie żyzności gleby. Opracowane innowacje będą wdrażane w siewnikach marki Mzuri dedykowanych do uprawy strip – till oraz produktach marki Agrami obejmujących nawozy mikroelementowe, kondycjonery wody i mikrogranulaty.

Szczegółowe obszary badań i prac rozwojowych zaplanowanych w polskim ośrodku obejmują opracowywanie, doskonalenie, walidację oraz przygotowanie do wdrażania i komercjalizacji  innowacyjnych środków do produkcji rolnej, techniki rolniczej i technologii uprawy roślin. W pierwszym obszarze badań eksperci będą doskonalili technologię jednego przejazdu, a także poszerzali gamę uprawianych gatunków roślin i elementów ich technologii oraz czynności agrotechnicznych. W drugim będą prowadzone badania nad zabiegami nalistnymi, m.in. zwiększeniem wydajności roślin i poprawą jakości plonów poprzez opracowanie nowych oraz rozwój istniejących wysokiej jakości preparatów zmieniających właściwości wody do zabiegów agrochemicznych, nawozów dolistnych i biostymulatorów. W trzecim, ostatnim zakresie prac badawczych, eksperci będą opracowywali składy i formuły mikrogranulatów nawozowych do uprawy roślin rolniczych i warzyw oraz określali efekty ich zastosowania w agrotechnice roślin.

Warto podkreślić, że już teraz rozwiązania tworzone w Śmielinie – w szczególności siewniki marki Mzuri – dostępne są na 4 kontynentach. Ambicją Centrum jest wprowadzanie na światowy rynek najnowocześniejszych rozwiązań łączących najwyższą wydajność produkcji rolnej z ekologią, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 06:49