Podczas prac projektowych szczególną uwagę zwrócono na całopowierzchniowe i płytkie podcięcie, co ogranicza parowanie wody z gleby, zapobiega erozji oraz pomaga w mechanicznym zwalczaniu chwastów i wmieszaniu w glebę międzyplonów.
Prosta ale przemyślana konstrukcja Plano VT 6060
Precyzyjne utrzymanie głębokości pracy na całym obszarze roboczym to podstawowy warunek efektywnej i płytkiej obróbki gleby. W Plano VT 6060 na dwóch składanych segmentach rozmieszczono symetrycznie 37 zębów. Przy szerokości roboczej 6 m rozstaw zębów wynosi 16,2 cm, co zapewnia dobre kruszenie, mieszanie i wyrównywanie. Z kolei prześwit wynoszący 73 cm umożliwia przerób większych ilości resztek.
Sercem nowego kultywatora Pöttinger są zęby z różnymi lemieszami. Ich budowa i właściwości mają istotny wpływ na pracę w glebie i uzyskiwane efekty pracy. Dlatego też, w zależności od warunków glebowych i obszarów zastosowań producent zaleca dwa różne systemy zębów. Sztywne zęby są zabezpieczone sprężynami o zabezpieczeniu do 200 kg, co skutkuje stabilną pracą.
Zobacz także: Topowe modele przeczep rolniczych. Jaka sprzedaż we wrześniu?
Zęby i dłuta zawsze utrzymują swoje położenie, co ułatwia płytkie podcięcie na całej powierzchni i utrzymanie głębokości roboczej. Alternatywnie do wyboru są wibrujące, spiralne zęby sprężynowe wykonane z kwadratowej stali sprężynowej o grubości 30 x 30 mm. Zęby te wibrując wykazują dużą wytrzymałość i dają lepszy efekt kruszenia, co szczególnie jest istotne przy przygotowaniu łoża siewnego i wmieszaniu resztek pożniwnych.
Wzmacniane elementy robocze
Obydwa systemy zębów można wyposażyć w gęsiostopki Durastar Plus (wzmocnione hartowanym metalem) szerokości 200 mm lub dłuta Durastar o szerokości 50 mm. Jak podkreśla producent, gęsiostopki nadają się do płytkiego, całopowierzchniowego podcięcia, a wystarczający efekt mieszania zapewnia niewielki kąt natarcia.
Natomiast wąskie dłuta nadają się szczególnie do głębszej obróbki i intensywnego mieszania. Można je jednak również stosować do płytkiej podorywki.
Za utrzymanie głębokości pracy w Plano odpowiada układ regulacji hydraulicznej przez pojedyncze lub podwójne koła kopiujące z przodu oraz wał. Aby wyregulować wał odpowiednio do kół kopiujących i bez konieczności wykonywania dodatkowych ustawień, zmiana ustawień hydraulicznych kół kopiujących została przeniesiona przez drążek regulacyjny do tyłu na wał. Regulacja wału odbywa się więc automatycznie, a kultywator zawsze jest ustawiony równolegle do podłoża.
Nowy kultywator, dostępny na razie w wersji 6-m można doposażyć w wał nożowy, do bardzo intensywnego rozdrabniania materii organicznej lub we włókę przednią, która wspomoże w pracy zęby i dłuta oraz zapewni wyrównanie gleby. Z tyłu można również zamontować zespół palcy grabiących. Firma oferuje kilka rodzajów wałów
Aby zwiększyć efektywność wykorzystania mocy ciągnika oraz zredukować poślizg, dyszel można opcjonalnie wyposażyć w hydrauliczne wspomaganie trakcji Traction Control. Oznacza to, że na tylną oś ciągnika może być przeniesione aż 1100 kg. Ciśnienie można dostosować do różnych głębokości roboczych. W celu łączenia zabiegów i zredukowania ilości przejazdów, uprawę można połączyć z wysiewem międzyplonów stosując uniwersalny siewnik Tegosem.
Jan Beba