Pierwszą maszyną biorącą udział w pokazie był zestaw kosiarek GMD 9630 Lift Control wraz z kosiarką czołową GMD 3525 F-FF. Szerokość koszenia tego zestawu wynosi 9,5 m, a wydajność koszenia może wynosić nawet ok. 10 ha/h. Układ Lift Control umożliwia z kabiny ciągnika regulację docisku belki koszącej. To ważne, ponieważ w zależności od stanowiska i uformowania terenu układ pozwala wpływać m.in. na kopiowanie terenu, co przekłada się na mniejsze zanieczyszczenie paszy, zużycie dolnych płóz belki i mniejsze zapotrzebowanie na moc. Belka wyposażona jest w system zabezpieczenia non stop z osią obrotu dokładnie w środku maszyny. Dzięki temu układ odchyli belkę, nawet gdy przeszkoda będzie blisko koła ciągnika, a nie tylko na skraju belki.
Kolejną maszyną, która ruszyła na pole pokazowe był przetrząsacz GF 8712 o szerokości 8,7 m wyposażony w 8 karuzel. Karuzele wyróżniają się niewielką średnicą ok. 1,3 m, a na każdej z nich jest po 6 ramion na których zamontowane są podwójne palce. Zdaniem producenta niewielka średnica karuzeli korzystanie wpływa na jakość przetrząsania i odwracania skoszonego materiału. Każda z karuzel napędzana jest przez hermetycznie zabezpieczone przekładnie. Napęd pomiędzy karuzelami przekazywany jest przez sprzęgło wielopalcowe wykonane z kutej i hartowanej stali. Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwia obracanie się karuzeli nawet po złożeniu do 90 a nawet 180 stopni. Kąt pracy każdej karuzeli reguluje się niezależnie w zależności od ilości plonu, który trzeba przetrząsnąć. Hydrauliczny układ obsługiwany z kabiny ciągnika pozwala odrzucić masą od miedzy podczas pierwszego przejazdu. Przetrząsacz Kuhn GF 8712 wyposażony jest w system ALC. Dzięki niemu na uwrociach środkowe karuzele unoszone są na wysokość ok. 50 cm, a karuzele skrajne nawet do 80 cm. Zapobiega to możliwości uszkodzenia sprzętu na uwrociu, a także minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia paszy.
Nowa zgrabiarka
Polską premierę na serii wiosennych pokazów Kuhn na zgrabiarka GA 8131. To maszyna dwukaruzelowa, która formuje pokos w środku. Jak podkreślają specjaliści Kuhn taki sprzęt ogranicza ryzyko uszkodzenia paszy w czasie formowania pokosu. Jest to bardzo ważne zwłaszcza podczas zbioru roślin motylkowych. W młodych delikatnych liściach jest najwięcej cennych składników odżywczych.
Karuzele zamocowane są na wahliwym układzie 3D. Dzięki niemu w czasie opuszczania początkowo opuszcza się tylna część karuzeli. Karuzele mają średnicę 3,4 m, a na każdej karuzeli jest 12 ramion zgrabiających. Ramiona zgrabiarki Kuhn wyróżniają się podwójnym gięciem, co sprawia że obciążenia przenoszone na bieżnię krzywkową są znacznie mniejsze. Pozwala to także na wyższe uniesienie palców zgrabiarki, co korzystnie wpływa na ułożenie zielonki w centralnym pokosie.
Przekładnia napędowa Master Drive 3 wyróżnia się dużą wytrzymałością. To konstrukcja dwustopniowa, stożkowo-walcowa. Przekładnia napędowa karuzel jest bezobsługowa. Co 200 godzin należy smarować tuleje przekładni, w których obracają się ramiona wraz z przemieszczaniem po bieżni krzywkowej. Obudowa przekładni to stop aluminium, co pozwoliło zmniejszyć masę zgrabiarki.
Szerokość roboczą zgrabiarki można regulować hydraulicznie w zakresie od 7 do 8 m. Ciekawostką jest tuleja dyszla wspawana pod niewielkim kątem. Kuhn twierdzi, że dzięki temu koła zgrabiarki dociążane są na uwrociach, co znacznie poprawiono stabilność maszyny. To rozwiązanie Kuhn stosuje także m.in. w zaczepianych siewnikach do kukurydzy.
Zwieńczeniem pokazu był zbiór zielonki stałokomorową, walcową prasoowijarką Kuhn iBIO. To co wyróżnia tę maszynę to proces zwijania i owijania beli folią odbywa się w jednej komorze. Dzięki temu maszyna wyróżnia się niewielką masą w porównaniu do konwencjonalnych prasowojarek. Kuhn iBIO to maszyna bardzo często wybiera do pracy na podmokłych użytkach zielonych.
Maszyna ma podbieracz o szerokości 2,3 m z 5 rzędami palców. Nad podbieraczem jest rolka dociskowa wspomagająca podawanie materiału. Ślimaki podające materiał z boków do rotora są jego częścią integralną. Pod rotorem jest 14 indywidualnie zabezpieczonych noży rozdrabniających, które mogą pracować selektywnie. Komora prasowania składa się z 18 walców. Owijanie bel foli odbywa się przez dwa podajniki folii poruszające się po satelicie. Bela z komory wyładowywana jest dopiero po owinięciu folią. Czas procesu, w którego skład wchodzi owijanie siatką, owijanie folią i wyładunek beli trwa ok. 38 sekund. Zamiast siatki można zastosować folię do wiązania beli, co pozwala zaoszczędzić na tradycyjnej foli do owijania bel o szerokości 750 mm. Prasa wyposażona jest w ISOBUS.
Najbliższy pokaz maszyn Kuhn odbędzie się podczas Zielonego Agro Show w Ułężu w dniach 25 i 26 maja.
StoryEditor
Pokazy maszyn zielonkowych Kuhn
Uczestniczyliśmy w pokazie maszyn Kuhn w miejscowości Kędzie k. Żmigrodu na Dolnym Śląsku. W polu pracowały cztery zestawy maszyn w tym, w tym zgrabiarka GA 8131, która jest nowością w ofercie Kuhn.