Maksymalizacja plonów, minimalizowanie kosztów
Innowacyjny startup z branży rolniczej Nirby, podczas Startup Challenge Uniwersytetu Pensylwanii 2024, zdobył aż cztery z pięciu możliwych nagród o łącznej wartości 80 tys. dolarów.
Misją startupu Nirby jest zrewolucjonizowanie procesu, w jaki rolnicy zarządzają glebą i nawożeniem, tak by maksymalizowali plony, minimalizując koszty. W tym celu wykorzystywana jest platforma, która zarządza uprawami, AI oraz dane satelitarne i autonomiczne drony.
Jak dowodzi Piotr Lazarek, 23-latek i założyciel Nirby studiujący na jednej z prestiżowych amerykańskich uczelni, technologia do badania gleby na poziomie NASA może pomóc obniżyć wydatki na nawozy aż o 40% i zagwarantować o 15% wyższe plony.
- Wywodzący się ze śląskich okolic wiejskich, Piotr przecierał swoją ścieżkę przedsiębiorcy dzięki pasji do inżynierii, która otwiera drzwi do nowego, zrównoważonego i wysoce zoptymalizowanego rolnictwa. Po latach pracy i badań, od 2024 planuje wdrażać swoje opatentowane rozwiązania, by zrewolucjonizować amerykański i europejski rynek agrokultury – czytamy w informacji.
Jaka jest przewaga Nirby?
Przewaga Nirby wynika przede wszystkim z wykorzystania unikalnej technologii, która integruje trzy elementy:
- analizę satelitarną,
- autonomiczne drony
- i analizy gleby oparte na AI.
Metoda ta transformuje tradycyjnie pracochłonny i kosztowny proces badania gleby. Technologia Nirby pozwala na otrzymanie wyników już po kilku minutach.
- 65% wszystkich nawozów nigdy nie zostaje wykorzystywanych w uprawie, a zamiast tego spływa do naszych ekosystemów, przyczyniając się do emisji ponad 2 miliardy ton CO2. Z innej perspektywy, taka ilość nawozów to równowartość 75 miliardów dolarów, które co roku po prostu rozpływają się w powietrzu – powiedział Piotr Lazarek podczas swojej konkursowej prezentacji - Nasz system redukuje niepotrzebne zużycie nawozów, zmniejsza emisję CO2 i poprawia plony.
Co oferuje Nirby?
Nirby oferuje subskrypcję oprogramowania, które pozwala w czasie rzeczywistym analizować glebę oraz zarządzać farmami. Jak twierdzi firma, korzystając z ich usług, gospodarstwa mogą osiągnąć do 1000 złotych dodatkowego zysku na hektar.
Koszt subskrypcji to 120 zł za hekatr.
- Wraz z rozwojem naszych działań, to ogromne wyróżnienie na Startup Challenge UPenn to nie tylko zwycięstwo dla Nirby, ale zwycięstwo dla zrównoważonego rolnictwa na całym świecie - dodał Lazarek.- Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, że możemy kontynuować naszą podróż, która nie tylko gwarantuje innowacje, ale także zapewnia lepszą planetę dla przyszłych pokoleń.
Bernat Patrycja