Podczas projektowania zbiornika o tak dużej pojemności (12 tys. l) zadbano, aby zachować dobrą stateczność w trakcie transportu i oprysków. Ważne było uzyskanie niskiego środka ciężkości. Podczas jazdy przydaje się także hydropneumatyczna amortyzacja osi z regulacją poziomu i nadążnym układem kierowania. Aby można było bezpiecznie jeździć z prędkością do 40 km/h maszyna ma hamulec pneumatyczny i regulator ALB.
Geometria zbiornika jest taka, że resztki cieczy roboczej stanowią mniej niż 20 l. Wewnętrzne ścianki zbiornika są gładkie, więc nie ma problemów z szybkim jego myciem. Łączna powierzchnia zbiorników na czystą wodę to 900 l. Dostęp do filtrów, zaworów i elementów obsługowych jest wygodny, a podczas zmierzchu przydaje się oświetlenie LED zamontowane pod osłoną.
Pompy tłokowo-membranowe w wersji wielocylindrowej zapewniają wysoką wydajność zasysania inżektorowego przez 4-calowe przyłącze (900 l/min). Dla mniej przezornych użytkowników ważne może być to, że kompaktowe pompy są odporne na pracę na sucho. Opcjonalnie dla napędu wałkiem przegubowym można wyposażyć UX 11200 w hydrauliczny napęd pomp, który obsługuje je niezależnie od prędkości obrotowej silnika.
Pojemniki po środkach chemicznych myje dysza rotacyjna, co sprawia, że opróżniana jest cała zawartość opakowania. Oczywiście rozwadniacz jest szczelnie zamykany, więc podczas pracy oraz transportu nie wnikają do niego zanieczyszczenia i płyn nie wydostaje się na zewnątrz.
Wyzwaniem było stworzenie lekkiej belki polowej o szerokości do 40 m. Uzyskano to przez zastosowanie mocnych profili. Belkę można określić mianem kompaktowej, bo jej szerokość transportowa wynosi 2,8 m. Wysokość belki można ustawiać od 50 do 250 cm. W opcji dostępny jest układ DistanceControl do automatycznego prowadzenia jej nad polem.
opr. jj
Fot. firmowe