Niższy o ponad 1/3 zysk odnotuje w tym roku amerykański koncern John Deere, który zaprezentował wyniki finansowe za pierwszy kwartał roku finansowego 2015/2016 (listopad 2015-styczeń 2016). W pierwszym kwartale nowego roku finansowego zysk stopniał o ponad 30% do poziomu 254,4 mln $.
Całkowity obrót firmy we wspomnianym okresie zmalał o 13%, by wynieść 5,25 mld $. W grupie sprzętu rolniczego, którego sprzedaż w tym czasie wygenerowała 144 mld $ zysku, jako przyczynę niższych wyników kierownictwo firmy wskazało mniejszą liczba zamówień, mniej korzystną sytuację na rynku oraz niekorzystny kurs walut, po którym przelicza się finanse. Mniejsze zamówienia spływają z Kanady oraz Ameryki Południowej, natomiast rynek europejski dla John Deere w ostatnim czasie był stabilny. Prognoza na cały rok finansowy 2015/2016 zakłada całkowity zysk koncernu na poziomie 1,3 mld $, czyli o 34% mniej niż rok wcześniej.
Trudna sytuacja na rynkach rolnych, jaką obserwujemy od dłuższego czasu nie wszystkim producentom maszyn przyniosła jednak spadek obrotów. Kluczem do sukcesu w trudnym okresie jest konsekwentna rozbudowa międzynarodowego handlu, bo gdy na jednym rynku jest zastój, zazwyczaj rośnie zainteresowanie produktem w innych częściach świata.
Tak było, m.in. w firmie Pöttinger, która w minionym roku finansowym po raz kolejny uzyskała rekordowy obrót 320 mln euro. Spora w tym zasługa polskich nabywców, gdyż w naszym kraju odnotowano znaczący wzrost sprzedaży, co dało Polsce czwartą lokatę pod względem liczby kupowanych maszyn. Więcej od nas kupują tylko Niemcy, Francuzi i Austriacy. Poza Europą duży wzrost odnotowano w USA i dalekiej Australii.
Chcesz wiedzieć, jak w minionym roku wyglądała kondycja innych światowych producentów? Zachęcamy do lektury marcowego numeru „top agrar Polska” od strony 230. beb, AgE
Fot. Beba