StoryEditor

Razem czy osobno? – oto jest pytanie

Na to pytanie odpowiedziała austriacka firma APV, oferując innowację w zakresie pielęgnacji użytków zielonych. Hodowcy bydła mlecznego dawno oczekiwali takiego rozwiązania. 
06.07.2017., 19:07h
Producent zaprezentował ostatnio agregat GK składający się z brony chwastownika i wału dogniatającego z możliwością rozdzielenia. Oba narzędzia można zamontować z tyłu ciągnika lub za pomocą specjalnych akcesoriów także z przodu ciągnika. Takie rozwiązanie niesie za sobą możliwość wykorzystania wału ugniatającego przy innych pracach polowych.
Brona chwastownik składa się z resorowanej włóki wyrównującej która eliminuje większe nierówności np. kretowiny. Następnie z dwóch rzędów zagiętych zębów o grubości 12 mm lub 10 mm. Wysokość pracy włóki można regulować za pomocą dołączonej korby (po usunięciu sworzni zabezpieczających). Intensywność pracy zębów regulujemy za pomocą  kąta natarcia zarówno w pierwszym jak i drugim rzędzie (możliwość ustawienia intensywności poszczególnych rzędów brony). 
Rozłączenie brony i wału następuje bez użycia narzędzi co ułatwia i przyspiesza agregowanie. Akcesoria do montażu na przedni TUZ dostępne są w wyposażeniu dodatkowym. Uchwyt górny cięgna oraz kół kopiujących mocuje się za pomocą sworzni. Dzięki temu można z powodzeniem pracować maszyną w terenach górzystych i zboczach.
Firma oferuje modele GK o dwóch szerokościach roboczych: 2,4 m i 3 m. Sprzęt dostępny jest z różnymi typami wału (wał Cambridge Ø 390 mm, wał Cambridge Ø 530 mm bądź wał zębaty Ø 410 mm). Producent umożliwia równoczesny podsiew traw, wykorzystując do tego siewnik pneumatyczny PS i nowe multidozowniki MD.
Oprócz standardowego wyposażenia możemy ten agregat wyposażyć w płytki rozsiewające, siewnik pneumatyczny z modułem sterującym, licznik roboczogodzin oraz GPS i czujnik pozycji TUZ. Kombinacja ta przeznaczona jest do pielęgnacji łąk, podsiewu i wysiewu traw, regulacji chwastów, uprawy międzyplonów. Zapotrzebowanie mocy dla mniejszego modelu określone zostało na 75 KM, a większego 90 KM. pju

Fot. firmowe
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 18:43