StoryEditor

Rolnictwo precyzyjne w praktyce

Rozwiązania, jakie w przyszłości znajdą zastosowanie w systemach rolnictwa precyzyjnego zaprezentowano na wczorajszej konferencji organizowanej przez firmę Agrocom Polska.
01.03.2016., 22:03h

W zimowej scenerii Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie przedstawiciele świata nauki, firm produkujących maszyny i oprogramowanie dla rolnictwa oraz rolnicy dyskutowali nad nowymi rozwiązaniami, które w najbliższym czasie mogą usprawnić wykonywanie poszczególnych prac polowych.

Mowa między innymi o systemach komputerowych pomocnych w zarządzaniu gospodarstwem, a w szczególności działem upraw polowych, parkiem maszynowym czy hodowlą zwierząt. Na rynku dostępnych jest coraz więcej systemów wspierających zarządzanie gospodarstwem, planowanie prac i analizę uzyskanych wyników na ekranie komputera. Jako przykład wielu prezentacji posłużyło oprogramowanie 365FarmNet, które w ostatnim czasie wzbogacono o nowe funkcjonalności, a także mobilną aplikacje na smartfony, dzięki której można szybciej wprowadzać niezbędne dane o zabiegach i innych pracach.

Ważnym tematem konferencji było wszechstronne zastosowanie zdalnie sterowanych systemów latających – popularnie nazywanych dronami. Okazuje się, że lekkie a zarazem naszpikowane elektroniką bezzałogowce w przestworzach wykonują ogromną pracę dokumentując obraz pól i innych terenów rolniczych. Dzięki złożonej analizie obrazu rolnik może uzyskać cenne informacje na temat wielkości szkód w uprawach i zróżnicowania plonu. 

W wizualnej ocenie stanu upraw można skorzystać również z kosmicznych technologii, dlatego w trakcie konferencji sporo uwagi poświęcono na omówienie systemów satelitarnych.  Bliżej zaprezentowany został system SatAgro, dzięki któremu zarządca gospodarstwa może otrzymywać aktualne i dokładne mapy pól wykonane na podstawie zdjęć z satelity krążącej nawet 700 km nad ziemią.

Zebranym w sali słuchaczom przybliżono również dostępne na naszym rynku rozwiązania siewu w technologii pasowej i korzyści wynikające z zastosowania uproszczonej formy prowadzenia upraw polowych. beb

 

Fot. Beba

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 05:14