StoryEditor

Rolnicy w USA zaciskają pasa. Maszyny rolnicze są za drogie?

Sprzedaż maszyn rolniczych w USA gwałtownie spada, ale rolnicy nie narzekają na brak pieniędzy. Dlaczego farmerzy rezygnują z nowych ciągników i kombajnów?

Adam Ładowski
23.02.2025., 18:00h

Rok 2024 przyniósł wyraźne spadki na amerykańskim rynku maszyn rolniczych. Według danych opublikowanych przez Association of Equipment Manufacturers (AEM) sprzedaż ciągników w USA zmniejszyła się o 13,2% w porównaniu do roku 2023, a spadek sprzedaży kombajnów zbożowych był jeszcze bardziej znaczący i wyniósł 24,3%. Czy to oznacza, że farmerzy nie mają pieniędzy? Wprost przeciwnie!

Sprzedaż ciągników i kombajnów w dół

Spadki odnotowano w każdej kategorii mocy traktorów i stan ten zaczyna niepokoić tamtejszych dealerów maszyn rolniczych. Nie dosyć, że jest recesja, to jeszcze rolnicy niechętnie wymieniają sprzęt na nowy. Choć w sumie, to wymieniają tylko ci, którzy naprawdę muszą. Dlaczego? Bo oszczędzają.

W 2024 roku w USA zarejestrowano 217 200 ciągników, podczas gdy rok wcześniej było ich 250 218. W grudniu odnotowano 16 970 rejestracji (-11,3% r/r). Największe spadki dotknęły segment powyżej 100 KM (-17,5%) oraz najpopularniejszą grupę poniżej 40 KM (-14%). Ciągniki o mocy 40-100 KM zanotowały 9,9% spadku, a modele z napędem na cztery koła straciły 4,5%.

Sprawdź też: Nowe kombajny zbożowe 2025 – przejrzeliśmy oferty producentów

Jeśli chodzi o kombajny, ich sprzedaż w 2024 roku wyniosła 5564 sztuki wobec 7349 w 2023 roku, co oznacza spadek o 24,3%. To jedna czwarta mniej, więc w segmencie kombajnów w biurach managerów branży rolniczej w USA zapalają się czerwone lampy i biją dzwony na alarm. Czyżby amerykańscy farmerzy mieli aż tak źle?

Prognozy na 2025 rok: większe dochody na wsi, ale czy większe zakupy?

Pomimo trudnego roku 2024, amerykańscy rolnicy z optymizmem patrzą na przyszłość. Według prognoz USDA w 2025 roku dochód netto gospodarstw rolnych w USA wzrośnie o 37,7 mld dolarów (+26,4%) i osiągnie 180,1 mld dolarów. Kluczowym czynnikiem będzie wzrost bezpośrednich dopłat rządowych z 9,6 mld dolarów w 2024 r. do 42,4 mld dolarów w 2025 r., a to już znaczny dopływ gotówki.

Z badania Purdue University-CME Group Ag Economy Barometer wynika, że rolnicy są bardziej optymistycznie nastawieni do przyszłości niż do bieżącej sytuacji. Wskaźnik wyników finansowych gospodarstw rolnych w USA wzrósł w styczniu o 13 punktów do 111 punktów, a indeks inwestycji kapitałowych osiągnął drugi najwyższy wynik w ciągu trzech lat (48).

Czy oznacza to, że amerykańscy rolnicy ruszą z gotówką na zakupy maszyn rolniczych i uratują pikujący rynek? No niekoniecznie…

Inwestycje czy oszczędności – co planują rolnicy w tym roku?

Mimo poprawy nastrojów, rolnicy nie są skłonni do dużych inwestycji w nowy sprzęt. W badaniu portalu AgWeb 80% rolników zadeklarowało ograniczenie zakupów nowych maszyn rolniczych, a 60% z nich zapowiedziało oszczędności na technologii.

Według amerykańskiego magazynu Farm Futures w badaniach ankietowych tylko 25% rolników planuje zakup nowych maszyn w pierwszej połowie 2025 roku.

Dodatkowo, napięcia handlowe między USA a Chinami mogą wpłynąć negatywnie na sektor rolny. Nowe cła nałożone na Państwo Środka przez administrację prezydenta Donalda Trumpa oraz chińskie środki odwetowe obejmujące między innymi tańsze maszyny rolnicze budzą poważne obawy.

- Cła importowe są podatkiem płaconym przez Amerykanów i ich masowe wprowadzenie stłumi wzrost gospodarczy – ostrzegają eksperci rynku rolnego w USA.

image

USA kontra Chiny: czy Trump uratuje europejskie rolnictwo?

Czy rynek części zamiennych uratuje branżę?

Poza samymi producentami także dealerzy sprzętu rolniczego w USA również patrzą w przyszłość z niepokojem. Z raportu Ag Equipment Intelligence wynika, że 64,3% dealerów spodziewa się spadku przychodów ze sprzedaży nowych maszyn w 2025 roku. W przypadku kombajnów pesymizm jest jeszcze większy – 63,1% przewiduje spadek sprzedaży o co najmniej 2% w stosunku do już tragicznego roku 2024.

Nieco lepiej wygląda rynek sprzętu używanego – 23,5% dealerów liczy na wzrost sprzedaży, a 40% prognozuje stabilizację. Oczekuje się również wzrostu w segmencie części zamiennych i serwisu, gdzie 90% dealerów przewiduje przychody równe lub wyższe niż w 2024 roku. Jednak nawet owo „równe lub wyższe” nie oznacza optymizmu, a stagnację na rynku.

Sprzedaż ciągników i kombajnów będzie w USA spadać, ale segment GPS/Precision Ag ma szansę na wzrost – 87,9% dealerów przewiduje stabilny lub wyższy popyt. Wysoką pozycję zajmują także maszyny do zbioru siana i paszy, opryskiwacze, kosiarki pokosowe oraz brony talerzowe. Czyli maszyny używane przy produkcji zwierzęcej.

Maszyn jest za dużo, a chętnych – za mało. Co z rynkiem maszyn używanych w Stanach Zjednoczonych? Przeczytasz o tym na wrp.pl.

image

Ile kosztują używane prasy? [traktorpool.pl]

Adam ŁadowskiAdam Ładowski
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2025 22:01