Pojemność i moc silnika, rodzaj skrzyni biegów, maksymalne osiągi, spalanie, częstość przeglądów, warunki gwarancji, awaryjność, ceny części zamiennych, spadek wartości czy cena – to tylko część z kilkudziesięciu kryteriów, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy kupnie nowego auta.
Równie ważne jest finansowanie zakupu auta, dlatego przyjrzyjmy się ofercie producentów w tym zakresie.
Rabat dla rolnika
Niektóre marki samochodów osobowych mają w ofercie specjalne rabaty dla rolników i innych grup zawodowych. Do takich marek należy m.in. Kia. Program skierowany jest do osób posiadających gospodarstwo rolne powyżej 2 ha (na podstawie zaświadczenia z właściwego urzędu gminy) lub opłacających składkę KRUS. Rabat wynosi do 6% i może łączyć się z innymi promocjami.
Podobną ofertę skierowaną do rolników prezentuje Opel. Dokumenty, które są niezbędne w celu uzyskania zniżki to zaświadczenie o opłacaniu składek KRUS lub zaświadczenie z urzędu gminy o wielkości posiadanych użytków rolnych (min. 1 ha). Rodzina rolnika również może starać się o rabat. Przykładowo córka pracująca w mieście pragnie kupić samochód ze zniżką rolniczą. Wystarczy, że kupi Opla razem ze swoim ojcem - rolnikiem, tzn. na fakturze muszą się znaleźć dane obydwu osób. Potem na dowodzie rejestracyjnym samochodu też będą musiały się znaleźć nazwiska obydwu kupujących.
Do 15 % rabatu oferuje marka Ford rolnikom. Wysokość korzyści zależy od wybranego modelu. Dodatkowy rabat rolniczy łączy się z pozostałymi promocjami u dealera. Najwięcej, 15% zniżki, przewidziano na zakup Forda Rangera.
Więcej o rabatach oraz finansowaniu zakupu auta przeczytacie w grudniowym wydaniu "top agrar Polska" od str. 86. Zachęcam do lektury!