StoryEditor

Siewnik gotowy na tip-top - przygotować siewnik przed sezonem!

To ostatni dzwonek na przygotowanie siewnika punktowego przed sezonem. Oto nasze porady na co zwrócić uwagę, aby maszyna była gotowa na tip-top.

03.04.2025., 19:30h

Przygotować siewnik do sezonu

W wielu gospodarstwach jeden siewnik punktowy wykorzystywany jest do siewu buraków cukrowych i kukurydzy. Wystarczy wymienić jedynie komplet tarcz nasiennych i wykonać kilka drobnych modernizacji, aby wysiewać te gatunki. Rozmawialiśmy ze specjalistami serwisowymi firm Maschio Gaspardo i Väderstad, którzy podpowiedzieli nam, na co zwrócić uwagę podczas przegotowania siewnika do sezonu. Oba siewniki wyposażone były w elektryczny napęd traczy wysiewających i ISOBUS. Oczywiście, większość wskazówek, poza tymi dotyczącymi kontroli układów elektrycznych jest uniwersalna i można je zastosować do siewników większości marek.

Siewnik, odpowiednio przygotowany do garażowania po zakończonym siewie kukurydzy, znacznie ułatwia wczesnowiosenne prace przeglądowe. Na czystym siewniku łatwiej dostrzec drobne mankamenty, które najczęściej można usunąć niewielkim nakładem pracy. Mimo to w czasie przeglądu warto mieć pod ręką kompresor i usunąć nadmiar kurzu z siewnika. Przed rozłożeniem maszyny należy sprawdzić, czy wszystkie przewody elektryczne, przewody nawozowe i podciśnieniowe/nadciśnieniowe są na swoim miejscu, aby ich nie uszkodzić.

image
Ważnym etapem przygotowania jest kontrola redliczki, która formuje bruzdę nasienną. W tym celu konieczny jest demontaż talerzy redlicy wysiewającej. Będzie on również niezbędny, gdy talerze są już nieco zużyte, wtedy trzeba wyjąć podkładki dystansowe.
FOTO: Konieczka

W siewnikach z hydraulicznie regulowanym rozstawem sekcji trzeba sprawdzić, czy na elementach ramy, po których przemieszczają się ślizgi poszczególnych wózków nie ma korozji. Oczywiście, wszystkie prace związane z przygotowaniem siewnika najlepiej wykonywać w szerokim rozstawie 75 cm.

Czytaj także: Wałowanie zbóż po siewie – czy warto i kiedy należy unikać tego zabiegu?

Elementy robocze siewnika

Kolejny punkt to kontrola łożysk na wszystkich elementach pracujących w glebie. Wizualna kontrola siewnika powinna skupiać się na kondycji przewodów nawozowych, podciśnieniowych/nadciśnieniowych, kompletności wszystkich sprężyn w układach kół zamykających bruzdę nasienną itd. Kontrolę zużycia redlic talerzowych najlepiej rozpocząć od sekcji, które pracują w śladach ciągnika. Na tych sekcjach zużycie będzie najbardziej widoczne. Redlice talerzowe sekcji wysiewających muszą być w nienagannej kondycji. Muszą formować bruzdę nasienną w kształcie litery V, gdy będą miałby zbyt małą średnicę, bruzda będzie miała kształt litery W. Wtedy nasiono nie będzie klinowało się bruździe, a po dociśnięciu go kołem dociskowym jest ryzyko, że nasiono nie będzie miało kontaktu z wilgotną glebą ze wszystkich stron. To bardzo ważne, zwłaszcza przy znacznie płytszym siewie buraków, których powodzenie uprawy zależy w największej mierze od równych wschodów.

Nie można pominąć także kontroli ciśnienia w ogumieniu siewnika. W siewnikach z mechanicznym napędem tarcz będzie miało to wpływ na obsadę roślin. To samo dotyczy siewników z elektrycznym napędem tarcz, w których sygnał prędkości pochodzi z koła, a nie z radaru. Kolejny punkt, którego nie można pominąć, to kontrola kondycji paska napędu wentylatora.

Uwagę trzeba poświęcić także wszystkim przekładniom łańcuchowym. Należy sprowadzić napięcie łańcuchów oraz kondycję rolek napinających. Często na skutek zaniedbań w smarowaniu łańcuchów są one wytarte. Łańcuch należy nasmarować, najlepiej smarem w sprayu, który nie przyciąga kurzu.

Gaspardo Maga 6 ISOTRONIC

Maga to siewnik, w którym wykorzystuje się podciśnienie. Po odkręceniu osłon aparatów wysiewających w pierwszej kolejności kontroli poddać należy stan uszczelek teflonowych, po których obraca się tarcza. Widoczne i grube rysy na powierzchni styku z tarczą kwalifikują je do wymiany. Praca z uszczelkami w kiepskiej kondycji grozi szybszym zużyciem tarczy nasiennych. Dlatego uszczelki warto wymieniać zawsze w komplecie z tarczami. Warto sprawdzić też kondycję niewielkich szczotek wewnątrz aparatu, które usuwają od wewnętrznej strony tarczy ewentualne połamane części nasion. Trafiają one ze strumieniem zasysanego wraz z kurzem powietrza do kwadratowego profilu, do którego z jednej strony doprowadzone są przewody podciśnieniowe wszystkich sekcji, a z drugiej strony przewód ssący wentylatora. Zanieczyszczenia te osiadają wewnątrz profilu, warto wyssać je np. odkurzaczem.

Zużycie talerzy

Po zdjęciu kół podporowych sekcji wysiewającej mamy jak na dłoni skrobaki redlic talerzowych. W razie potrzeby należy je dogiąć. Przed demontażem talerza trzeba sprawdzić zużycie talerzy sekcji wysiewających. Muszą się one stykać co najmniej na długości 4 cm. Gdy ta odległość jest nieco mniejsza, można zdemontować podkładki dystansowe. Gaspardo zaleca także pomiar średnicy talerzy, gdy mają 37 cm, producent zaleca ich wymianę.

W siewnikach Maschio warto bacznie przyjrzeć się podsiewaczowi nawozów. Warto sprawdzić stan łopatek pionowo ustawionych aparatów wysiewających. W tych siewnikach dawkę nawozu reguluje się jedynie przez otwarcie zasuwy aparatu. Dlatego jego dolna część zużywa się najszybciej. Warto sprawdzić także kondycję łożysk mieszadła w zbiorniku nawozowym.

image

Sadzenie ziemniaków sadzarką strukturalną [REPORTAŻ]

Parametry robocze wszystkich silników napędzających aparaty wysiewające sprawdza się na monitorze. Parametry dla wszystkich silników powinny być zbliżone, wtedy mamy pewność, że wszystko działa poprawnie.

Väderstad Tempo T6

We wszystkich siewnikach Väderstad Tempo pracuje nadciśnieniowy układ wysiewający. Oznacza to, że nasiona nie są przysysane do tarczy, lecz dociskane strumieniem powietrza. Dlatego po zdjęciu osłony aparatu wysiewającego trzeba sprawdzić kondycję uszczelki. Drugi krok to kontrola elastycznej rolki, która odcina dopływ powietrza. Jeśli kółko będzie spękane i sztywne, nie będzie funkcjonować poprawnie.

Na obudowie aparatu sprawdzić należy także stan rolki z wypustkami, której zadaniem jest oczyszczanie otworów w tarczy. Po zdjęciu tarczy zwróć uwagę na stan trzech rolek, które odpowiadają za pojedynkowanie nasion. Elastyczne tworzywo na ich obwodzie nie może być popękane. Kolejny punkt to kontrola wytarcia nakładki na szyjce czujnika optycznego. To nieruchomy element, po którym nieustannie obraca się tarcza. W siewniku Tempo trzeba sprawdzić również kondycję uszczelek zbiorników nasiennych. Warto wiedzieć, że w czasie garażowania pokrywy powinny być uchylone, aby uszczelka nie odkształcała się.

Wszystkie czujniki optyczne nadzorujące pracę każdej sekcji wyposażone są w diodę. Jeśli świeci ona na zielono, czujnik działa poprawnie. Gdy miga na kolor czerwony, oznacza to najczęściej, że czujnik jest zabrudzony. W tym celu Väderstad dostarcza wraz z siewnikiem specjalną szczotkę do czyszczenia czujnika.

Koło zatrzymujące

Kontrola zużycia redlic sekcji wysiewającej sprowadza się także do kontroli odcinka, na którym redlice stykają się. Gdy odcinek jest krótszy niż 4 cm, należy wyjąć podkładki dystansowe, umieszczone od wewnętrznej strony talerza. Po zdjęciu talerza ukazuje się koło zatrzymujące nasiono w bruździe. Jego elastyczna ścianka nie może być popękana.

Gdy nie wymienimy koła na czas, gleba może dostawać się do wnętrza koła, co grozi jego zatrzymaniem. Dlatego w nowszych siewnikach Väderstad oferuje również koła pełne. Gdy rolki zamykające szczelinę nasienną nie są gładkie, lecz bieżnikowane, będą zużywać się jedną stroną. Warto zawczasu obrócić rolki, aby zużywały się równomiernie.

Wszystkie siewniki Tempo mają akumulator. Warto sprawdzić jego napięcie oraz prąd ładowania z alternatora, który zamontowany jest na siewniku.

Przyjedź do Młodzikowa na nasze pokazy

Przyjedź do Młodzikowa, by wybrać najbardziej odpowiedni siewnik dla swojego gospodarstwa! Właśnie w Młodzikowie specjalnie dla wszystkich rolników zainteresowanych nowoczesnymi technologiami siewu kukurydzy przygotowaliśmy niezwykłe widowisko, w ramach którego na jednym polu zaprezentowane zostaną siewniki do kukurydzy różnych producentów. 

Szczegóły wydarzenia, harmonogram, lista prezentowanych maszyn i zapisy na stronie: www.pokazy.agrohorti.pl

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2025 21:46