StoryEditor

Sprzęt Unii dla studentów z Poznania

Praktyczne poznanie budowy i działania maszyn daje najlepsze efekty kształcenia. Z takiego założenia wyszedł krajowy producent maszyn rolniczych Unia, który przekazał na rzecz Instytutu Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu kolejną pomoc dydaktyczną.
23.04.2019., 09:04h

Pozyskanie informacji które wykraczają poza program nauczania oraz możliwość praktycznego poznania budowy i działania maszyn daje najlepsze efekty kształcenia. Z takiego założenia wyszedł krajowy producent maszyn rolniczych Unia, który przekazał na rzecz Instytutu Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu kolejną pomoc dydaktyczną - układ stabilizacji belki opryskiwacza. Przy tej okazji 16 kwietnia przedstawiciele firmy poprowadzili otwarty wykład dla studentów inżynierii rolniczej i uczniów technikum na Golęcinie aby mogli poznać nowości i trendy w maszynach do ochrony i nawożenia roślin firmy Unia.

Stabilizacja belek

Unia produkuje opryskiwacze już od 60 lat – dawniej jako Agromet-Pilmet, a flagowy opryskiwacz Europa wyprodukowano już w ponad 1000 egzemplarzy na przestrzeni niespełna 20 lat – mówił Krzysztof Meusz który poprowadził pierwszą część wykładu na temat ochrony.

Obecnie produkowana jest 3 generacja modelu Europa – to już nie tylko proste opryskiwacze, ale głownie dobrze wyposażone przyczepiane konstrukcje o pojemności nawet 6000 l. Obecnie większość opryskiwaczy jest wyposażane w wahadłową stabilizacja belki, a tylko najmniejsze belki 12 i 15 m mogą mieć układ trapezowy. Dodatkowo system Dystans Control automatycznie utrzymuje zadaną wysokość belki nad łanem i może pracować w 3 trybach: tylko równoległobok, tylko wahadło lub oba układy razem. Nowością na 2019 rok jest V-System czyli zmienna geometria belki, którą sterują trzy czujniki ultradźwiękowe systemu Dystans Control II. Automatycznie regulują wysokość i kąt belki dostosowując ją odpowiednio do ukształtowania terenu.

Regulacja dawki oprysku

Kolejną innowacją jest system kontroli dysz Unia DynaJET który poprzez zawory elektromagnetyczne na korpusach rozpylaczy pozwala na niezależne kontrolowanie przepływu cieczy i rozmiaru kropli. Jak podaje producent system daje nam wiele możliwości m.in. możemy zastosować 1 rozpylacz zamiast 6, zaprogramować szerokość pracy do 13 sekcji, uzyskać kompensację dawki na zakrętach i większą równomierność pokrycia w pagórkowatym terenie, połączyć z urządzeniami typu Crop Sensor i zastosować zmienne dawkowanie. Cyrkulacja cieczy roboczej w układzie cieczowym czy indywidualna kontrola rozpylacza to kolejne wyposażenie które ma sprawić by zabiegi były bardziej precyzyjne. Opryskiwacze są kompatybilne z ISOBUS. Do wyboru mamy 3 terminale: UTS, Touch 800 lub 1200 dzięki którym mamy podgląd na podstawowe parametry pracy i kontrolę nad układem cieczowym, belką polową, skrętnym dyszlem lub osią i elementami rolnictwa precyzyjnego.

Precyzyjne rozsiewanie nawozu

– W dobie rosnących kosztów nawozów temat optymalizacji produkcji jest bardzo ważny - mówił Łukasz Wasak który poprowadził drugą część wykładu. Przybliżył zalety stosowania ślimakowego systemu dozowania nawozu w rozsiewaczach MXL. Na dnie skrzyni nawozowej nie ma charakterystycznej zasuwy i mieszadła. Rolę tą przejmują 2 przenośniki ślimakowe napędzane hydraulicznie które dozują nawóz na tarcze.  Jak twierdzi producent system ten charakteryzuje się wysoką precyzją dozowania na nierównych i pochyłych polach, małą wrażliwością na zmiany wilgotności nawozu, a brak mieszadła i zasuwy ogranicza uszkadzanie granul i niweluje efekt zawieszania się nawozów. Kolejną zaletą jest prosta regulacja dawki. Na każdy obrót ślimaka przypada określona ilość nawozu dzięki czemu po wykonaniu próby kręconej możemy regulować dawkę wysiewu poprzez zmianę liczby obrotów. Układ sterujący wyróżnia się prostotą konstrukcją, wszak składa się tylko z czujnika indukcyjnego do kontroli obrotów ślimaka oraz pomiaru prędkości jazdy. Do kontroli rozsiewacza możemy wykorzystać jeden z kilku terminali oferowanych przez producenta.

Nowością w przyczepianych rozsiewaczach RCW jest możliwość wyposażenia ich w belkę do nawozów pylistych. Rozsiewacz posiada zawór do załadunku pneumatycznego oraz szczelną plandekę. Belka o szerokości 12 m zapewnia równomierny rozsiew wapna pylistego na całej szerokości bez efektu znoszenia.

Zwieńczeniem spotkania był pokaz maszyn na dziedzińcu Instytutu Inżynierii Biosystemów gdzie zaprezentowano rozsiewacz MXL 1600 i opryskiwaczem Plus 2521. Każdy z uczestników mógł zapoznać się z maszynami, a pytań i rozmów z przedstawicielami marki nie było końca.

Unia to krajowy producent maszyn rolniczych w skład którego wchodzą 4 zakłady produkcyjne w Grudziądzu, Słupsku, Brzegu i Kątach Wrocławskich. Obecnie produkuje ponad 200 różnych modeli maszyn rolniczych i eksportuje je do ponad 50 krajów na świecie.
oprac. ppsz

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. styczeń 2025 15:25