Jako jeden z celów europejskiego rolnictwa wskazuje się dalszy rozwój w rolnictwa 4.0 i precyzyjnego wykorzystania nasion, nawozów i środków ochrony roślin. – Produkcja maszyn rolniczych jest innowacyjnym i pionierskim sektorem gospodarki, który może się poszczycić wieloma przełomowymi technologiami – powiedział Anthony van der Ley (na zdjęciu), nowy prezes CEMA. Dyrektor generalny w firmie Lemken (od 2012 r.) zastąpił na tym stanowisku Richarda Markwella z AGCO, który przewodniczył europejskiemu stowarzyszeniu w ostatnich czterech latach.
– W najbliższym czasie potrzebujemy owocnej i udanej współpracy z Komisją Europejską, państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim, zwłaszcza w kwestiach technicznych i gospodarczych – dodaje van der Ley.
Warto zaznaczyć, że główną misją CEMA jest działanie na rzecz przepisów i regulacji w Unii Europejskiej, które: wspierają konkurencyjność przemysłu w Europie i umożliwiają branży dostarczanie inteligentnych rozwiązań, które pomagają rolnikom w zakresie zrównoważonego rolnictwa.
Europejski przemysł maszyn rolniczych obejmuje 4500 producentów sprzętu, składa się z dużych międzynarodowych oraz licznych małych i średnich przedsiębiorstw. Branża może się poszczycić łącznym obrotem w wysokości 26 miliardów euro i zapewnia zatrudnienie dla 135 tys. osób bezpośrednio związanych z produkcją oraz kolejnych 125 tys. osób w sieci dystrybucji i usług. Firmy CEMA produkują 450 różnych typów maszyn rolniczych, od ciągników i różnych kombajnów do zbioru, po urządzenia do ochrony roślin i precyzyjne siewniki.
StoryEditor
Szef Lemkena na czele CEMA
Jak będzie wyglądało rolnictwo przyszłości za 10–15 lat? Odpowiedź na to pytanie znajdzie się w strategicznym dokumencie AgriTech Vision 2030, przygotowywanym przez CEMA – zrzeszenie handlowe europejskich producentów maszyn rolniczych.