StoryEditor

To jest szok…

… szok termiczny działa na brud i usuwa go z powierzchni lepiej niż piaskowanie. Tak przynajmniej twierdzi firma Kärcher producent sprzętu Ice Blaster.
04.11.2017., 21:11h
Ale o czym mowa? Już wyjaśniam. Ice Blaster korzysta z suchego lodu, czyli granulatu CO2. Jest on rozpędzany do prędkości dźwięku a następnie, gdy granulki o temperaturze -79?C uderzają w zabrudzoną powierzchnię, energia kinetyczna sprawia, iż brud zostaje wykruszony.

 Następnie następuje szok termiczny. Różnica temperatur sprawia, że brud kurczy się, a szczeliny powstałe w wyniku uderzeń cząsteczek suchego lodu powiększają się. Następnie cząsteczki lodu wnikają w te szczeliny, zwiększając swoją objętość ok. 400 razy, co powoduje „wysadzenie” brudu. Taki sposób czyszczenia nie ściera metali i nie powoduje ich korozji. W wyniku sublimacji, czyli przechodzi ze stanu stałego w gazowy, CO2 się ulatnia.

Ice Blaster IB 15/120 usuwa m.in. zaschnięty olej, tłuszcz, kleje i silikon. Stosowany on jest w przemyśle samochodowym, drzewnym, spożywczym, tworzyw sztucznych i podczas prac renowacyjnych. Pozwala czyścić takie miejsca, gdzie nie można skorzystać z wody, bo występuje elektronika i elementy wrażliwe na wilgoć.

Kärcher wskazuje, że podczas korzystania z suchego lodu w stosunku z piaskowania nie ma odpadów takich jak ścierniwo, czy brudna woda przy użyciu urządzenia ciśnieniowego. Co ważne granulki suchego lodu nie mają właściwości ścierniwa, więc nie rysują czyszczonej powierzchni metalowej.

Jak wyjaśnia dostawca, zużycie lodu wynosi od 30 do 120 kg/h, a ciśnienie robocze mieści się w zakresie 2-16 barów.
oprac. jj

Fot. Kärcher
Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 10:53