Wspólne projekty dotyczące szeroko pojętej uprawy i nawożenia połączyły firmę unia z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Podpisanie umowy w zakresie współpracy strategicznej odbyło się podczas specjalnej konferencji prasowej, a pod dokumentem podpis złożył Michał Piotrowski, właściciel Unii oraz prof. Mariusz Matyka, który pełni funkcję zastępcy dyrektora IUNG. Celem jednego z pierwszych wspólnych projektów będzie optymalizacja wysiewu i wykorzystania wapna pylistego z udziałem rozsiewacza RCW Helix. Polskiej firmie zależy na dopracowaniu wciąż nowej maszyny, by w przyszłości oferować gotową technologię.
Wapno pyliste cechuje najwyższa reaktywność, ale jest najtrudniejsze do aplikacji, bo części pylaste unoszone przez wiatr powodują duże straty. Opracowany w Brzegu rozsiewacz RCW z belką do wysiewu środków pylistych Helix w zależności od modelu może mieć skrzynie ładowną o pojemności od 10 do 15 m³, a szerokość pracy wynosi od 9 m do 12 m.
Atutem tego rozwiązania jest wysoka równomierność pracy na całej szerokości roboczej. Firma informuje, że pracując z prędkością do 12 km/h w ciągu godziny pozwala zwapnować ok. 11 do 14 ha. Rozsiewacz wyposażony jest w komputer Superior, który odpowiada za kontrolę wszystkich funkcji rozsiewacza RCW, od utrzymania dawki wysiewu po sterowanie hydrauliką roboczą.
Kolejnym obszarem działań będą uproszczenia w uprawie roli. Rozwój maszyn pozwalających na ograniczenie stosowania pługa ma przełożyć się na niższe koszty pracy, zużycie paliwa i ograniczenie wpływu rolnictwa na środowisko. W kolejnych latach pod lupę trafią maszyny do nawożenia mineralnego, a celem prac będzie zmniejszenie emisji tlenków azotu, czyli bardziej precyzyjne nawożenie.
Współpraca obejmuje szkolenia dla kadr naukowych i rolników, konferencje specjalistyczne, jak również organizację konferencji, seminariów lub pokazów. Pierwszy z nich odbył się od 8 do 10 września w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Osinach k. Puław. Oprócz Helixa rolnicy mogli zobaczyć w pracy opryskiwacz Heron czy pług Ibis Vario z systemem Geoplough.
Warto zaznaczyć, że Instytut gospodaruje na 5 tys. ha, z czego 3,7 tys. ha stanowią użytki rolne. Składa się na to jedenaście zakładów doświadczalnych, z czego dwa są dzierżawione.
Aktualne wyzwania w działalności Instytutu to: wdrażanie idei nowego zielonego ładu, działania w zakresie adaptacji rolnictwa do zmian klimatu, wspieranie rolnictwa niskoemisyjnego, ochrona zasobów naturalnych (ziemia, woda, powietrze, kopaliny), ocena systemów gospodarowania w rolnictwie, ocena możliwości pozyskania energii z odnawialnych źródeł, wspieranie biogospodarki i innowacyjności sektora, cyfryzacja polskiego rolnictwa, włączenie rolnictwa w gospodarkę obiegu zamkniętego, utrzymanie stałego wzrostu rolnictwa opartego na zrównoważonym rozwoju, dostarczaniu dóbr publicznych przez rolnictwo, ograniczenia zagrożeń dla ludzi i zwierząt przez zmniejszenie przemysłowych środków produkcji, biotechnologia, alternatywne kierunki działalności na obszarach wiejskich jak również modelowanie zmian w produkcji rolnej.