Takie dane przekazała nam Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych, która jest członkiem organizacji CLIMMAR zrzeszającej 16 krajowych stowarzyszeń dealerów maszyn rolniczych.
Organizacja ta wskazuje na poprawę koniunktury zwłaszcza w zakresie obrotu maszynami w Austrii, Czechach, Danii, Słowacji, na Węgrzech, Łotwie, i we Włoszech. Mowa tu o porównaniu pierwszego półrocza 2016 r. do pierwszego półrocza 2017 r. Sprzedaż maszyn nie zmieniła się w Niemczech, Polsce, Luksemburgu, Belgii i Szwajcarii. Gorzej sprzedają się one w Holandii, Szwecji, Austrii i we Francji.
Patrząc globalnie na Europę stabilnie jest w działalności warsztatowej, a sprzedaż części zamiennych ma tendencję wzrostową. Dla firm duże znaczenie ma wyraźny spadek stanów magazynowych, co odciąża ich budżety.
CLIMMAR wskazuje, że po odczuwalnym spadku inwestycji pojawił się oczekiwany trend wzrostowy. Jeśli chodzi o zatrudnienie, to po spadku europejskie firmy chętniej sięgają po pracowników.
Z podsumowania raportu wynika, że na wzrost sprzedaży nowych maszyn liczą firmy w Austrii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Danii, Polsce, Belgii, Czechach, we Włoszech i na Łotwie. W Szwecji i Francji dealerzy liczą się ze spadkiem obrotów.
opr. jj
Fot. Józefowicz
StoryEditor
W Europie lepiej, ale nie wszędzie
Nastroje w branży sprzętu rolniczego poprawiły się nie tylko w Polsce. Są też obiecujące dla większości krajów europejskich.