Zaproszenie do fabryki firmy Amazone i Claas otrzymała grupa studentów i studentek ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Poza zwiedzaniem fabryk program wyjazdu obejmował ponadto zapoznanie się z obsługą platformy 365FarmNet. Oto krótka relacja z wyjazdu.
Pierwszym punktem programu było szkolenie z obsługi platformy 365FarmNet. To darmowe (w podstawowym zakresie) narzędzie służący do kompleksowego zarządzania gospodarstwem rolnym, nie tylko w zakresie prowadzenia upraw polowych, lecz także produkcji zwierzęcej. Szkolenie z poruszania się w platformie a także aplikacji mobilnej przeprowadziła Monika Cieniawska z firmy Agrocom Polska.
Następnie studenci odwiedzili pobliską stację doświadczalną Instytutu Rolniczych i Urbanistycznych Projektów Ekologicznych na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie (IASP). O prowadzonych tam doświadczeniach, w interesujący sposób opowiadał zastępca kierownika stacji dr inż. Andreas Muskolus. Bieżąca działalność stacji jest związana z trendami i wyzwaniami z jakimi musi się mierzyć współczesny rolnik. Dlatego obok badań nad wpływem pofermentu z biogazowni na stan gleby na której uprawiane są komponenty do produkcji biogazu, poszukuje się tutaj rośliny alternatywy do produkcji oleju z rzepaku. W stacji doświadczalnej studenci zapoznali się również z prowadzeniem automatycznym, zastosowaniem maszyn specjalnie przygotowanych do uprawy poletek m.in. był to opryskiwacz samojezdny, specjalnie przystosowany siewnik oraz kombajn.
W drugim dniu wyjazdu przyszedł czas na bliższe poznanie maszyn marki Claas. Pierwsza część wizyty miała miejsce w Centrum Logistycznym w miejscowości Hamm, skąd przy zastosowaniu najnowszych systemów logistycznych części zamienne marki Claas są dostarczane na cały świat. Zapewnia to między innymi; automatyczny magazyn małych części zamiennych, bardzo szybki i sprawny: dziesiątki dróg pakowania, kilkanaście stołów do pakowania, wiele bram i ramp do załadunku samochodów. Wszystkie części są dokładnie oznaczone w systemie, dzięki czemu komputer doskonale wie gdzie znajduje się dany element. Jednak to co najciekawsze zobaczyć można było w siedzibie firmy w Harsewinkel. Oprócz Technoparku, gdzie niemiecki koncern prezentuje całą gamę swoich produktów, studenci przyjrzeli się procesowi produkcji kombajnów zbożowych, sieczkarń polowych oraz flagowych ciągników serii Xerion. Uczestnicy zwiedzając fabrykę zapoznali się z produkcją: od stanowisk spawalniczych, przez malarnię, na liniach montażowych kończąc. Zwiedzający z wielkim zainteresowaniem słuchali osób oprowadzających i zadawali dużo pytań. Studenci poznali również długą i ciekawą historię rodzinnej firmy oraz jej strukturę w rynku maszyn rolniczych na całym świecie.
Ostatniego dnia wyjazdu warszawscy studenci odwiedzili główną siedzibę firmy Amazone w Hasbergen–Gaste. Studenci poznali nowoczesne rozwiązania w m.in. rozsiewaczach do nawozów, systemy zawieszenia i amortyzacji belek polowych w opryskiwaczach zaczepianych i samojezdnych. Przykładem innowacyjnych rozwiązań stosowanych w maszynach Amazone są systemy SmartService 4.0, który przyspiesza procesy nauki i wsparcia dla klientów poprzez wykorzystanie technologii Virtual Reality lub aplikacja mobilna DüngeService. Jednym z ważnych punktów podczas zwiedzania fabryki była hala nawozowa, w której badany jest rozkład poprzeczny rozsiewanych nawozów oraz tor testowy opryskiwaczy, na którym badane są układy zawieszenia i amortyzacji belek polowych. Po zapoznaniu się z historią oraz ofertą producenta, reprezentujący firmę w naszym kraju, Andrzej Borowiec podczas pokazu na torze testowym przedstawił rozwiązania techniczne stosowane w opryskiwaczach. Zwieńczeniem wizyty było zapoznanie się z linią produkcji rozsiewaczy oraz halą nawozową służącą do ich testowania.
Wycieczka odbyła się w dniach 25-27 kwietnia 2018 r, dzięki wsparciu wielu firm z sektora rolniczego, a także inicjatywie Koła Naukowego działającego na Wydziale Rolnictwa i Biologii SGGW.
Adam Płachta, Wydział Inżynierii Produkcji SGGW w Warszawie
StoryEditor
Warszawscy studenci na szlaku nowoczesnych fabryk
Możliwość pracy maszynami i ciągnikami rolniczymi to dla wszystkich fanów techniki rolniczej spora przyjemność, tym bardziej gdy można zobaczyć jak powstają.