StoryEditor

WYNALAZKI ROLNIKÓW: Miniładowarka niezastąpiona w oborze

Podgarnianie TMR na stole paszowym, usuwanie niedojadów – to czasochłonna i męcząca praca. Jeden z naszych Czytelników, w którego oborze znajduje się 160 szt. bydła, w tym 80 mlecznic, postanowił ułatwić sobie codzienną pracę i zbudował miniładowarkę.
09.05.2021., 08:05h
Maszyna powstała od podstaw w podwórkowym warsztacie. Jak mówi rolnik zbudowanie ładowarki od A do Z zajęło ok. 2 lat. Sercem ładowarki jest wysokoprężny, chłodzony powietrzem silnik, o mocy 25 KM, wymontowany ze starego kompresora śrubowego. Napędza on dwie pompy hydrauliczne.

Pierwsza podaje olej do silników hydraulicznych odpowiedzialnych za jazdę, druga zasila hydraulikę roboczą. Jak informuje pomysłowy rolnik, maszyna ma szerokość 90 cm i udźwig ok. 300 kg. Sprzęt wykorzystywany jest wyłącznie w oborze do prac na stole paszowym. W tym celu do maszyny został zbudowany ślimakowy podgarniacz paszy i zamiatarka o szerokości 1,2 m.

Miniładowarka ma dwa biegi. Podczas pracy na wolniejszym przełożeniu napędzane są koła przednie. Do przeniesienia napędu z silnika hydraulicznego rolnik wykorzystał tylny most od samochodu BMW. Gdy trzeba przejechać przez podwórko, można włączyć drugi, szybszy bieg. Wtedy napędzane jest tylko tylne koło, oddzielnym hydromotorem, zamontowanym bezpośrednio do skrętnego koła.

Zmyślny rolnik informuje, że w układzie zasilania obu silników hydraulicznych konieczne było zamontowanie zaworów trójdrożnych. Dzięki nim olej swobodnie przepływa przez silnik tylnego koła, kiedy napędzane są koła przednie i odwrotnie. Gdyby nie było swobodnego przepływu oleju, zawsze jeden z silników byłby zablokowany, co wyklucza możliwość jazdy.

Ramię ładowarki unosi się na wysokość 2 m, jednak sprzęt nie jest wykorzystywany do prac załadunkowych. Do obsługi ramienia rolnik wykorzystał rozdzielacz i joystick od ładowacza czołowego.


Jeśli Ty także modernizujesz maszyny zgłoś swoje pomysły do naszego konkursu wynalazków. Pula nagród w tegorocznej edycji wynosi aż 20 000 zł.

Formularz zgłoszenia: kliknij TUTAJ
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 14:39