Jeden z naszych czytelników samodzielnie wykonał wał uprawowy o szerokości 6 m. Składa się on z dwóch wałów o szerokości 3 m. Jeden z nich pochodzi od brony talerzowej, drugi rolnik dokupił dodatkowo.
Zanim sprawny majsterkowicz zabrał się do prac ślusarskich, całość konstrukcji ramy została zaprojektowana komputerowo w programie Inventor. Rama gówna została wykonana z profilu 150 100,6 mm, a boczne składane elementy mają wymiar 100 100 3 mm. Wał zaczepiany jest do ciągnika poprzez ramiona TUZ, belka polowa obraca się w dwóch płaszczyznach. Z tyłu rama wsparta jest na osi, która pochodzi od rozrzutnika obornika. Siłownik dwustronnego działania łączy oś i ramę.
Każdy z wałów zawieszony jest wahadłowo, co wpływa na poprawne kopiowanie nierówności terenu. Na każdym z nich jest po 20 pierścieni o średnicy 600 mm. Rozkładanie bocznych elementów odbywa się ręcznie. Po ustawieniu wałów w pozycję roboczą, ramy boczne wałów opierają się o specjalny profil w tylnej części, w przedniej części montuję każdorazowo łańcuchy, które przenoszą największe obciążenia. Po złożeniu szerokość wynosi 1,8 m, a całość waży 1800 kg.
Oświetlenie pozwala na bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy polami. Na osi w tylnej części jest miejsce do montażu dodatkowych obciążników. W gospodarstwie pomysłowego rolnika wał przepracował już ponad 100 ha. Współpracuje z nim ciągnik o mocy 80 KM, wyposażony w koła bliźniacze.
dk