Przykład naszego Czytelnika pokazuje, że najważniejszy zawsze jest pomysł. Nasz Czytelnik gospodaruje na ciężkich, gliniastych glebach, które mają skłonność do zaskorupiania. Konieczne jest wtedy wałowanie, aby skruszyć wierzchnią warstwę gleby. Wał, który widać ma zdjęciu, wykorzystywany jest także po siewie.
Stary wał za 800 zł
Pomysłowy rolnik kupił stary, trzysegmentowy zaczepiany wał za 800 zł. Pomysłowy modernizator wykorzystał z niego tylko osie i pierścienie. Cała maszyna została zbudowana od podstaw. Na początek rolnik wykonał ramy dla wszystkich trzech wałów z profilu 60 × 60 × 4 mm. Osie wraz z pierścieniami połączył z ramą, wykorzystując gotowe zestawy łożysk z oprawami. W dalszej kolejności przyszedł czas na wykonanie ramy głównej. Jest ona zbudowana z profilu 40 × 80 × 4 mm. Górny wspornik ramy oraz poziome elementy, do których mocowane są boczne sekcje wału, zostały wykonane z profilu 100 × 60 × 4 mm.
Hydrauliczne unoszenie
Wał zaczepiany jest na ramiona TUZ i wyposażony został w skrętną belkę. Z tyłu maszyna unoszona jest hydraulicznie, co zapewnia bezproblemowy transport na pole po drogach. W tym celu na tylnej części ramy głównej, w solidnych uchwytach, wykonanych na wycinarce plazmowej, został osadzony wał (rura o średnicy 70 mm) z podwoziem. Siłownik hydrauliczny pomiędzy obrotowym wałem a ramą w przedniej części unosi całą konstrukcję.
Ręczne składanie
Wał współpracuje z ciągnikiem Zetor, który ma skromnie wyposażoną hydraulikę. Dlatego boczne elementy wału nie są składane hydraulicznie, tylko ręcznie. Nie są one połączone z ramą główną idealnie w połowie szerokości. Naciskając wał nogą, stawia się go do pozycji pionowej, następnie należy zablokować jego pozycję płaskownikiem. To bardzo proste i niewymagające użycia siły rozwiązanie. Wszystkie części wykorzystane do budowy wału rolnik kupił nowe. Całkowity koszt gotowego wału wyniósł ok. 3500 zł.
Film z budowy wału obejrzysz tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=gfL0bg6JQZw
https://www.youtube.com/watch?v=MwLwaqx-Iy8
StoryEditor
Wynalazki rolników: wał wyrównuje wschody
Tchnąć życie w stare maszyny – to cel każdego majsterkowicza. Jednak nie zawsze w przepastnych zasobach gospodarstwa jest sprzęt, który można by odnowić.