Wielu rolników zastanawia się jak bezpiecznie, a zarazem zgodnie z przepisami poruszać się drogami publicznymi. Nawał pracy, wzmożony ruch na drogach sprawia, że często kierujący maszynami rolniczymi poruszają się poboczem, tak by nie blokować ruchu i ułatwić wyprzedanie innym pojazdom na drodze. Jednak większość poboczy dzieli linia ciągła.
Jak zatem w takiej sytuacji powinien zachować się kierowca ciągnika? Czy ciągnik rolniczy powinien poruszać się tylko wyznaczonym liniami pasem ruchu czy też może częściowo jechać po poboczu nawet, gdy pomiędzy pasem ruchu a poboczem jest linia ciągła?
O odpowiedź na to pytanie postanowiliśmy zapytać policję:
Zgodnie z art. 6. Prawo o ruchu drogowym: Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest zobowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisu nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust. 12. (12. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.)
Przepisy zabraniają przekraczania linii krawędziowej ciągłej (znak p7-b). Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość biorąc pod uwagę żniwa. Natomiast kierowcy maszyn rolniczych w miejscach, gdzie jest to dozwolone, powinni jak najbardziej ułatwiać innym uczestnikom ruchu drogowego ich wyprzedzanie.
fot. Józefowicz, Beba