Na początku swojej kadencji prezydent dotrzymał obietnicy wyborczej i sukcesywnie obniżał podatek od eksportu soi z 35 do 27,5% obecnie, a od eksportu oleju sojowego i śruty sojowej do 25,5 procent obecnie.
Argentyna jest jednym z największych dostawców biodiesla na świecie i w 2017 roku wyeksportowała około 1,65 mln ton. Stany Zjednoczone i UE-28 uważają, że jest to możliwe jedynie dzięki subsydiom zakłócającym konkurencję. Amerykańska Komisja Handlu podniosła cła antydumpingowe na argentyński biodiesel z 60,44 do 276,65%, co prawie zatrzymało przepływ towarów.
Jednocześnie we wrześniu ubiegłego roku UE-28 obniżyła swoje wcześniejsze cła antydumpingowe, powodując ogromne problemy gospodarcze dla rodzimego przemysłu biodiesla i nasion oleistych. Może się to jednak zmienić od jesieni 2018 roku, ponieważ Izba Handlowa UE oczekuje, że UE ponownie ureguluje import biodiesla poprzez wprowadzenie nowych ceł we wrześniu lub październiku. USA również rozważa dalszy wzrost ceł antydumpingowych na import biodiesla z Argentyny i Indonezji.
Zgodnie z doniesieniami serwisu informacyjnego Reuters, pomimo sprzyjających okoliczności, obawa prezyd...