StoryEditor

Australijscy rolnicy zbiorą pierwszy na świecie słonecznik zasiany dronem

Rolnicy z australijskiego miasta Toowoomba, położonego w południowo-wschodniej części stanu Queensland, prawdopodobnie jako pierwsi na świecie będą mieli okazję zebrać słonecznik zasiany wyłącznie za pomocą drona.
22.01.2022., 13:01h
– Według naszej wiedzy jest to pierwsza na świecie uprawa słonecznika w całości obsiana za pomocą drona. Dron rozsiewa nasiona, a następnie nawozi rośliny i utrzymuje je w dobrej kondycji. Jedynym mankamentem jest to, że nie zajmuje się on zbieraniem plonów – mówi rolnik Roger Woods, realizator całego przedsięwzięcia.

Słonecznik, w obsadzie 45 tys. nasion na hektar, został wysiany we wrześniu 2021 roku. Założeniem było uzyskanie obsady 30 tys. roślin/ha.

– Prawdopodobnie nie udało nam się osiągnąć tego wyniku na wielu obszarach, ale popracujemy nad tym w przyszłości – uważa Roger Woods. Mimo wszystko, jego zdaniem, drony są przyszłością rolnictwa.

– Zawsze, gdy nie musimy specjalnie wjeżdżać w pole, robimy przysługę dla ziemi. Dla mniejszych rolników sadzenie uprawy z drona może być ekonomicznie lepszym rozwiązaniem, niż kupowanie nowego sprzętu do gospodarstwa – dodał.

Co ciekawe, firma Woodsa świadcząca usługi dronem, regularnie sadzi i nawozi rośliny, takie jak lucerna, pszenica i jęczmień.

Roboty zastąpią ludzi?


Co ciekawe, naukowcy z Petersburskiego Federalnego Centrum Badawczego Rosyjskiej Akademii Nauk wraz z kolegami z Niemiec, Serbii i Turcji opracowali system, który umożliwia wykorzystanie robotów w różnych pracach w rolnictwie. 

Stworzony kompleks składa się z naziemnej platformy serwisowej oraz parkujących na niej dronów. Platforma jest kierowana przez dane GLONASS (rosyjski, satelitarny system nawigacyjny).

Jak podają specjaliści, podczas testów drony z łatwością zrywały jabłka z drzew i umieszczały je w specjalnych komorach, dlatego zakłada się, że w przyszłości będą wykorzystywane również do nawadniania i nawożenia. Ponadto rolnicy będą mogli wykorzystać drony do siewu.

Według naukowców, wprowadzenie takich kompleksów robotów w rolnictwie pozwoli pozbyć się rutynowych zadań i stworzyć więcej zaawansowanych technologicznie miejsc pracy. Ponadto możliwe będzie zwiększenie powierzchni gospodarstw.

Źródło: www.oilworld.ru, ABC News
Fot. Fot. Georgie Hewson (ABC News)
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 23:24