StoryEditor

Azot na pola od 15 lutego – szykujcie rozsiewacze nawozu!

– Wprawdzie nie ma jeszcze oficjalnego podpisu Premiera, ale jednak już jutro ma on podpisać dokumenty, umożliwiające zastosowanie nawozów azotowych od 15. lutego. Póki jednak tego podpisu nie będzie, azotu nie można stosować – mówił w rozmowie z naszą redakcją Juliusz Młodecki, Prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
13.02.2020., 16:02h
Spekulacje na ten temat trwają już od kilku tygodni. Wygląda na to, że Ministerstwo Rolnictwa pochyliło się nad problemem związanym ze sztywnym traktowaniem przepisów dotyczących stosowania nawozów azotowych na wiosnę i data 1.03. przestanie już być koszmarem dla rolników. Nie po raz pierwszy zresztą…

Poniższy komunikat pojawił się na stronie Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych:

„Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w rozmowie z Krajowym Zrzeszeniem Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych poinformowało, iż zmiana terminu stosowania nawozów azotowych (od 15 lutego) zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw w dniu jutrzejszym, po wcześniejszym podpisaniu przez Premiera. Komunikat potwierdzający zmianę powinien pojawić się najpóźniej 14 lutego w godzinach popołudniowych na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi”.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można od 15 lutego 2020 roku stosować także nawozy naturalne na pola?



Przypomnijmy, że sejmowa komisja rolnictwa zajęła się w ostatni wtorek zasadami i terminem stosowania nawozów azotowych. Wysokie temperatury spowodowały, ze ruszyła wegetacja wielu roślin. Przedstawiciel resortu rolnictwa potwierdził, że w Brukseli jest już wniosek, aby rolnicy mogli wyjść na pola już za 4 dni, a nie jak jest obecnie w przepisach od 1 marca.

- Poczyniliśmy daleko idące działania łącznie z wystąpieniem do komisarza ds. rolnictwa, że chcemy przyśpieszyć termin wejścia rolników z nawożeniem. Ponieważ przebieg pogody jest taki, że nasz wniosek jest jak najbardziej uzasadniony - mówił wiceminister rolnictwa Jan Białkowski.

Polski wniosek dotyczy tylko użytków zielonych i ozimin, a nie dotyczy gruntów zamarzniętych i zalanych wodą. Posłowie zwrócili uwagę, że unijne przepisy nie biorą pod uwagę ostatnich zmian klimatycznych i powinny być bardziej elastyczne.

- Trzeba uzależnić terminy od pogody i to nie tylko w tym roku, ale wprowadzić takie rozwiązanie co roku -powiedział szef sejmowej komisji rolnictwa Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei posłanka Dorota Niedziela zwróciła uwagę, że należałoby stworzyć ruchomy kalendarz stosowania nawozów w zależności od pogody. Wiceprzewodniczący komisji rolnictwa Jarosław Sachajko zauważył, że załatwienie sprawy powinno być stosunkowo łatwo, bo komisarzem Unii Europejskiej ds. rolnictwa jest Polak - Janusz Wojciechowski.

Na pytanie posłów wiceminister rolnictwa Jan Białkowski odpowiedział, że list ministra Ardanowskiego do komisarza J. Wojciechowskiego został wysłany 21 stycznia i jest w tej sprawie optymistą, a rolnicy w sobotę będą mogli prawdopodobnie wyjechać w pole z nawozami. - To nie jest prośba, ale informacja o tym, że wyjdziemy wcześniej w tym roku z nawozami w tym roku. Myślę, że ten termin 15 lutego jest realny, bo wszystkie dokumenty są przygotowane - powiedział wiceminister Jan Białkowski.

mwal, wk
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 22:05