Holandia – import batatów z Egiptu
Dostawy słodkich ziemniaków z Egiptu w ostatnim czasie nieco zmalały. Na rynku holenderskim dostępne są bataty pochodzące z Hiszpanii oraz Portugalii, ale są one gorszej jakości, co wynika z suchego lata. W Stanach Zjednoczonych sezon na słodkie ziemniaki trwa w najlepsze, ceny jednak są wysokie, co przekłada się na wysoki koszt eksportowanego towaru.
Belgia – rosnąca lokalna produkcja
W Belgii sezon na słodkie ziemniaki rozpoczął się w połowie października.
- W tym roku wszystko idzie dobrze z produkcją. Obecnie sytuacja nieco się stabilizuje. W ostatnich latach areał nie zmienił się, a w tym roku spodziewane są również dobre zbiory- mówi handlowiec z Belgii. Na arenie międzynarodowej sytuację rynkową determinują przede wszystkim produkty pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i z Egiptu.
Niemcy – rośnie znaczenie uprawy batatów
W Niemczech jest stały popyt na bataty pochodzące głównie z Hiszpanii, sezon na te z Egiptu powoli się zaczyna. Według niemieckiego importera, szczególny silny w ostatnich miesiąca wzrósł popyt na duże kalibry pochodzące z RPA i Portugalii.
- Po przejściu na kaliber L sprzedaż potroiła się, chociaż te mniejsze były w idealnym stanie. W tej chwili sprzedajemy hiszpańskie towary i na razie trzymamy się większego kalibru – dodał importer.
Mimo że słodkie ziemniaki są nadal niszą w krajowej uprawie, ich znaczenie wydaje się rosnąć również wśród niemieckich plantatorów. Sezon marketingowy dla nowych upraw dopiero się rozpoczyna.
Wielka Brytania - Import zależy od popytu
Import słodkich ziemniaków z Karoliny Północnej do Wielkiej Brytanii, uzupełnia całoroczną podaż niektórych importerów. Jakość wygląda dobrze w tym sezonie, ale producenci twierdzą, że po zeszłorocznym słabym sezonie, kiedy jakość była niższa, niż oczekiwano, posadzono o 20-30% mniej, co znalazło odzwierciedlenie w przychodach.
Słodkie ziemniaki powinny być już gotowe do eksportu, ale ze względu na Święto Dziękczynienia w listopadzie i mniejsze ilości, pierwsze dostawy spodziewane są dopiero na początku grudnia.
Włochy – rośnie zainteresowanie uprawą
We Włoszech również rośnie zainteresowanie uprawą słodkich ziemniaków. Na północy kraju znajduje się firma, która uprawia słodkie ziemniaki w Wenecji Euganejskiej. Zbiory rozpoczynają się pod koniec września i trwają do lutego, z naciskiem na włoską produkcję, aby dać konsumentom alternatywę. W połowie października ceny słodkich ziemniaków luzem wynosiły około 1,50-1,70 euro/kg.
Na południu Włoch, w Kalabrii, kontynuowany jest projekt konsorcjum w zakresie uprawy słodkich ziemniaków.
- W tym roku posadziliśmy słodkie ziemniaki na 80 hektarach, rozpoczęły się żniwa, a przy pierwszych zbiorach pojawiły się problemy z jakością skórki. Akcja potrwa do maja-czerwca, w zależności od redukcji zapasów. Konsumpcja rośnie, co widać w napływających zamówieniach. Naszym celem jest dostarczanie włoskich produktów przez cały rok – mówi plantator z Włoch.
Hiszpania – 1680 hektarów
Jak podaje najnowszy hiszpański raport Junta de Andalucia, kampania słodkich ziemniaków w regionie północno-zachodniego wybrzeża, w Kadyksie, kończy się plonami odpowiadającymi średnim historycznym. Andaluzja jest wspólnotą autonomiczną z największym obszarem słodkich ziemniaków w Hiszpanii, około 580 hektarów.
Według danych z badania areału i plonów w Hiszpanii z 2022 r. całkowita powierzchnia upraw słodkich ziemniaków w całym kraju wynosiła 1680 hektarów.
- Ta kampania może być zupełnie inna od poprzednich – komentuje andaluzyjski hodowca słodkich ziemniaków.
Portugalia - stabilizacja produkcji
Produkcja słodkich ziemniaków w Portugalii ostatnio się ustabilizowała. Wynika to częściowo z problemów z zaopatrzeniem w wodę na południu. Biorąc to pod uwagę, produkcja słodkich ziemniaków zawsze podlega pewnym wahaniom z roku na rok, a tegoroczne wolumeny mają być nieco niższe niż w roku ubiegłym. Jakość słodkich ziemniaków uprawianych w Portugalii znacznie wzrosła w ciągu ostatnich dziewięciu lat, a w tym roku również będzie na miejscu.
Pomimo stabilizacji wielkości produkcji, uprawa słodkich ziemniaków w Portugalii może nadal rosnąć zarówno w celu zaspokojenia popytu krajowego, jak i na eksport. Jednak obecnie portugalskie firmy nie wykazują dużego zainteresowania do inwestowania w proces magazynowania i pakowania. To jest brakujący element łańcucha w Portugalii. Tak było już w 2017 roku, a sytuacja niewiele się zmieniła.
Ameryka Północna - zmniejszona podaż
Zbiory słodkich ziemniaków w Ameryce Północnej spadną w sezonie 2023-2024. W Karolinie Północnej, stanie, który odpowiada za 60% upraw w kraju, plantatorzy doświadczają spadku areału drugi rok z rzędu, z łączną powierzchnią około 40% zasiewów w ciągu ostatnich dwóch lat. W tym samym czasie inne stany produkujące słodkie ziemniaki, takie jak Kalifornia, Mississippi i Luizjana, odnotowały niewielkie zmiany w areale, jednak plony kształtują się nieco powyżej średniej, a jakość słodkich ziemniaków w Ameryce Północnej jest dobra.
Zmniejszenie areału wynika w dużej mierze z kosztów produkcji słodkich ziemniaków, które nadal rosną. Amerykański rynek eksportowy słodkich ziemniaków znacznie się skurczył, ponieważ konkurencja ze strony krajów takich jak Egipt, który zwiększył swoją produkcję, nadal rośnie i wywiera presję na ceny słodkich ziemniaków.
Egipt – sezon na ziemniaki, miesiąc wcześniej
W zeszłym miesiącu rozpoczął się sezon na słodkie ziemniaki w Egipcie. Ponad miesiąc wcześniej niż zwykle, z większymi ilościami niż w zeszłym sezonie, mniejszymi rozmiarami i cenami, które zmieniają się codziennie.
Nowe parametry doprowadziły do spadku cen na początku sezonu, ponieważ zbiory miały miejsce, gdy w Wielkiej Brytanii i Holandii (główne rynki Egiptu) było jeszcze ciepło, wielkość podaży przewyższała popyt, a małe rozmiary były sprzedawane po niższych cenach.
Popyt w Europie jest dziś niższy niż we wrześniu, ponieważ coraz trudniej jest zapewnić dostawy odmian wysokiej jakości preferowanych przez europejskich konsumentów, takich jak Beauregard. Lokalne odmiany są obecnie najbardziej dostępne w oczekiwaniu na drugie zbiory w sezonie.
- W związku z tym ceny spadły z 550 USD FOB za tonę we wrześniu do 450 USD FOB obecnie – mówi eksporter.
W obliczu spadającego popytu w Europie egipscy eksporterzy zwrócili uwagę na rynki Zatoki Perskiej i innych krajów arabskich.
Bernat Patrycja
na podst. East-fruit
Fot: envato.elements