StoryEditor

Bayer: Koniec neonikotynoidów w uprawie szkodliwy dla rolnictwa

Firma Bayer negatywnie ocenia decyzję Unii Europejskiej o zakazie stosowania neonikotynoidów w uprawie. Jak zaznacza, w walce z wieloma szkodnikami nie ma alternatyw dla tego typu środków.
15.05.2018., 09:05h
Zakaz stosowania neonikotynoidów takich jak imidachlopryd, chlotianidyna i tiametoksam według Bayer będzie miał negatywny wpływ na europejskie rolnictwo. Jak informuje producent, bez tych substancji trudno będzie zwalczyć szkodniki w uprawach, bo nie ma dla nich alternatywy.

Jak argumentuje Bayer, jeśli neonikotynoidy są stosowane zgodnie z zaleceniami, nie są szkodliwe dla pszczół. Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w swoich restrykcyjnych badaniach raportuje o niskiej szkodliwości zarówno dla dzikich, jak i miodnych pszczół.

Producent śor podkreśla, że rolnicy mogą ponieść z tytułu zakazu większe koszty, między innymi dlatego, że nie ma alternatywny przeciwko niektórym szkodnikom. Stosowanie starszych, mniej skutecznych środków może wyrobić odporność u owadów.

Wprowadzony zakaz jest spowodowany wątpliwościami co do bezpieczeństwa neonikotynoidów wobec pszczół. Jak podaje Bayer, zwiększenie powierzchni żerowisk i zwalczanie roztoczy Varroa jest skuteczniejsze w ich ochronie niż obecny zakaz.

Producent zapewnia, że współpracuje z partnerami z całego świata nad poprawą warunków bytowania i żywienia zapylaczy, lepszym naukowym zrozumieniem czynników wpływających na stan ich zdrowia, odpowiedzialnym zarządzaniem produktami oraz poprawą komunikacji między rolnikami a pszczelarzami.

Zakaz stosowania neonikotynoidów w uprawie to efekt decyzji UE z 27 kwietnia tego roku.

al na podst. Bayer
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 06:56