W Sławkowie na blisko 600 hektarach uprawia się pszenicę, rzepak, buraki cukrowe, buraki ćwikłowe, cebulę i kukurydzę. Na poletkach doświadczalnych firmy Bayer można było zaobserwować m.in. działanie fungicydowych zapraw nasiennych, jak np. Baytan Trio 180 FS czy zaprawy fungicydowo-insektycydowej Astep 225 FS w porównaniu do zbóż niepotraktowanych zaprawą.
Ubiegłoroczna długa i ciepła jesień wpłynęła na cykl rozwojowy mszycy czeremchowo-zbożowej. Owady nie powróciły na żywiciela zimowego lecz z traw przeniosły się na oziminy. Infekcje jesienne są najgroźniejsze - mszyce przenoszą choroby wirusowe. Objawy widoczne były wiosną w postaci przebarwień liści charakterystycznych dla poszczególnych gatunków zbóż. Na poletkach, na których ziarno zbóż zostało zaprawione Astepem objawów takich nie można było zaobserwować.
Firma Bayer w intensywnych programach ochrony fungicydowej zbóż zaprezentowała w Sławkowie system podwójnej ochrony Univo Xpro. Do pierwszego zabiegu użyto nowy fungicyd Boogie Xpro 400 EC zawierający trzy substancje czynne: biksafen, protiokonazol i spiroksaminę. Preparat ten szczególnie polecany jest do zwalczania chorób podstawy źdźbła, które były problematyczne na wielu plantacjach zbóż w tym roku, oraz ochrony przed septoriozami. W drugim terminie zastosowano preparat Fandango 200 EC. Na plantacjach w szczególności narażonych na porazenie przez fuzariozy przedstawiciele firmy polecali Fusaro.
Z kolei w rzepaku celem doświadczeń było pokazanie skuteczności zapobiegania i zwalczania chorób, szkodników oraz przełożenia złotej technologii na wielkość i jakość plonu rzepaku. Tutaj polecano preparaty Propulse oraz Tilmor. W Sławkowie pokazano także kolekcję odmian rzepaku firmy Bayer, m.in. wprowadzonego na rynek w zeszłym roku mieszańca Puncher oraz odmianę liniową Aixer, która charakteryzuje się bardzo wysokim zaolejeniem.
Ciekawostką jest fakt, że firma Bayer mocno inwestuje również w hodowlę i rozwój odmian pszenicy. W Sławkowie kolejny rok testowane są odmiany . Wysiane są w 4 powtórzeniach, i tak jak przy rzepaku 3 powtórzenia z pełną ochroną fungicydową oraz 1 powtórzenie bez ochrony. W Polsce pierwsze odmiany liniowe pszenic mają zostać wprowadzone w 2018 r. – mówił Tomasz Kowal, manager ds. Nasiennictwa na Polskę i Kraje Bałtyckie.
mwal