StoryEditor

Będzie żyto o krótkiej słomie

Problemy ze zwiększeniem efektywności uprawy żyta wynikają w dużej mierze z podatności gatunku na wyleganie, zwłaszcza przy wyższym nawożeniu azotowym. Jest jednak światełko w tunelu, ponieważ trwają prace hodowlane nad żytem wytwarzającym krótką słomę.
21.04.2017., 16:04h

Podniesienie plonowania tej rośliny byłoby możliwe, gdyby stosunek plonu ziarna do pozostałej części rośliny był korzystniejszy na rzecz ziarna. Trudno jest to uzyskać, ponieważ roślina ta tworzy długie źdźbła. 

Naukowcy z niemieckiego Instytutu Juliusa Kühna w ramach projektu badawczego sprawdzają potencjał naturalnie występującego genu Ddw1 odpowiedzialnego za wytworzenie krótkiej słomy u żyta. Gen ten jest odpowiedzialny jest za poziom fitohormonów – giberelin i dziedziczony  jest jako dominujący.

W latach 2015 i 2016 naukowcy badali  w warunkach polowych mieszańce półkarłowe żyta. Doświadczenia prowadzono w 11 różnych miejscach w Niemczech oraz w Polsce. Wyprowadzone linie były o 36 cm krótsze od roślin kontrolnych. Krótsze źdźbła to bardziej stabilne rośliny o elastycznych łodygach, które można produkować bez regulatorów wzrostu. Plonowanie nowych półkarłowych roślin było większe o 16% od tradycyjnych. 

 

 

Kolejnym etapem badań jest opracowanie metod diagnostycznych występowania genu Ddw1 w materiale hodowlanym, co pozwoli na szybszą selekcję rodów i przyspieszy hodowlę odmian żyta odpornych na wyleganie. Partnerami projektu są firmy hodowlano-nasienne HYBRO Saatzucht z Niemiec i Nordic Seed z Danii.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. styczeń 2025 20:46