Uczestniczyło w nim ponad 300 naukowców z całego świata, z czego – co znamienne – prawie połowę stanowili badacze z Chin, ale wzięli w nim udział także m.in. naukowcy z Kanady, USA, Australii i z całej Europy, także z Polski.
Po 3 intensywnych dniach wykładów, zaprezentowaniu kilkuset posterów i wyników doświadczeń z całego świata, widać wyraźnie, że zmienia się podejście do rzepaku. Postrzegany jest już nie tylko jako roślina oleista, ale także jako cenna roślina białkowa. I to właśnie nad polepszeniem jakości pozyskiwanego z niego tłuszczu oraz białka pracują hodowcy na całym świecie.
Z jednej strony celem jest poprawa korelacji stosunku zawartości tłuszczu do białka w nasionach rzepaku. Z drugiej także naukowcy pracują nad polepszeniem jakości oleju, który jest wykorzystywany w diecie ludzi, ale także jakości śruty, którą skarmia się zwierzęta. Nasiona rzepaku zawierają 21–24% białka surowego, a w śrucie 37–43%. Dla porównania w nasionach soi jest 35–44% białka, a w śrucie 44–48%. Hodowcy koncentrują się nie tylko na polepszeniu zawartości białka, ale także na polepszeniu składu aminokwasów czy też zmiany propo...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Berlin – rzepak cały czas na topie!
Wprawdzie w ostatnich latach plony i opłacalność rzepaku rozczarowały wielu jego producentów, nadal jest jedną z najważniejszych upraw na świecie. To pierwszy wniosek, jaki nasuwa się po 15 Międzynarodowym Kongresie Rzepaczanym, który odbył się w dniach 16–19.06.2019 r. w Berlinie.