
Po pierwsze Integrowana Ochrona Roślin
Każdy profesjonalny użytkownik stosujący środki ochrony roślin, jest zobowiązany do uwzględnienia wymogów Integrowanej Ochrony Roślin. Producent rolny przed zastosowaniem chemicznej ochrony musi wykorzystać wszelkie metody oraz działania ochrony przed agrofagami, tak aby ograniczyć stosowanie pestycydów.
Stosowanie środków według etykiety
Druga ważną rzecz w ochronie roślin, to stosowanie preparatów zgodnie z etykietą producenta. Jak przypomina PIORiN:
- Do ochrony upraw można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy. Ich wykaz znajduje się w rejestrze udostępnionym na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na stronie Ministerstwa udostępnione są również etykiety środków.
Sprawdzaj gdzie kupujesz chemię
Aby ustrzec się przed zakupem nielegalnego produktu, po pierwsze trzeba sprawdzić na stronie MRiRW czy środek jest zarejestrowany. Legalny produkt będzie posiadał etykietę w języku polskim, która będzie trwale przytwierdzona do opakowania. Trzeba również pamiętać, że sprzedawca ma obowiązek wystawić dowód zakupu. Oraz:
- Sprzedawca nie może być anonimowy, powinien posiadać nazwę firmy, NIP, siedzibę lub adres.
- Sprzedawca może sprzedawać środki ochrony roślin po obowiązkowym uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu lub konfekcjonowania tych środków prowadzonego przez PIORiN.
- Sprzedawca może sprzedawać wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu w Polsce przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, umieszczone w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zobacz także:Zabieg T2 i T3 w zbożach. Zwracaj uwagę na pogodę przy planowaniu oprysku
Prawidłowe stosowanie środków
Trzeba również pamiętać o wymogach i warunkach stosowania środków ochrony:
- zachowanie minimalnej odległości od określonych miejsc lub obiektów,
- na terenie otwartym środki ochrony roślin można stosować, jeżeli prędkość wiatru nie przekracza 4 m/s.
Obowiązkowe szkolenie
Obowiązkowi odbycia kursu stosowania środków ochrony roślin podlegają docelowo grupy 4 użytkowników:
- Profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin, czyli każda osoba, która stosuje pestycydy w toku swojej działalności zawodowej, w tym techników, operatorów, osoby samozatrudnione np. w sektorze rolnym.
- Sprzedawcy środków ochrony.
- Doradcy rolniczy.
- Osoby prowadzące badania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin.
Ukończenia takiego kursu upoważnia do zakupu środków ochrony wszystkich klas toksyczności dla użytkowników profesjonalnych. Wyjątkiem są preparaty służące do gazowania jak np. Quickphos, na który trzeba posiadać osobne szkolenie z zakresu fumigacji. Kurs taki zakończony jest egzaminem, a uzyskane w ten sposób uprawnienia obowiązują przez okres 5 lat od daty wystawienia zaświadczenia.
Dokumentacja zabiegów
Każdy profesjonalny użytkowych zobowiązany jest do prowadzenia i przechowywania przez okres 3 lat dokumentacji dotyczącej stosowanych środków ochrony roślin.
W dokumentacji należy zanotować:
- nazwę środka ochrony roślin,
- czas zastosowania i zastosowaną dawkę,
- obszar i uprawy, na których zastosowano środek ochrony roślin,
- wskazać sposób realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin poprzez podanie co najmniej przyczyny wykonania zabiegu środkiem ochrony roślin.
Bernat Patrycja
na podst. PIORiN
Fot: Katarzyna Sierszeńska