StoryEditor

Biologiczna ochrona upraw - jakie mamy możliwości?

Sytuacja ochrony roślin w Europie oznacza, że nie unikniemy w przyszłości obowiązku stosowania preparatów biologicznych w miejsce klasycznej chemii. Wyjaśniamy zatem, czym są preparaty biologiczne i jakie mikroorganizmy możemy aktualnie w roślinach rolniczych stosować.
prof. Danuta Sosnowska
IOR - PIB w Poznaniu
10.11.2023., 10:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Co to są biopreparaty?
  • Obowiązek rejestracji preparatów biologicznych
  • Jaka jest skuteczność preparatów biologicznych?
  • Możliwości ochrony biologicznej upraw. Przykłady dla kukurydzy, buraka, bobu, grochu, rzepaku, pszenicy, jęczmenia, ziemniaka i innych. 

Co to są biopreparaty?

Są to środki ochrony roślin, zawierające w składzie żywy organizm czynnika biologicznego, np. zarodniki grzybów pasożytniczych ograniczające populacje agrofagów. Należą do nich:

  • biofungicydy – ich substancją czynną są mikroorganizmy (bakterie, grzyby), ograniczające sprawców chorób roślin;
  • bioinsektycydy – zawierają wirusy lub mikroorganizmy (bakterie, grzyby), ograniczające szkodniki roślin;
  • bioherbicydy (w Polsce nie są zarejestrowane).

Zobacz także: Ekoschematy i ochrona biologiczna upraw - jakie są wymagania?

Funkcjonuje też definicja oficjalna środka mikrobiologicznego: „Mikrobiologiczny środek zwalczania agrofagów w postaci, w jakiej został wyprodukowany (MPCA – microbial pest control agent as manufactured) – oznacza wynik procesu wytwarzania mikroorganizmu/ów, które mają być wykorzystane jako s.cz. w środku ochrony roślin (ś.o.r.), składający się z mikroorganizmu/ów oraz wszelkich dodatków, metabolitów (w tym potencjalnie niebezpiecznych metabolitów), zanieczyszczeń chemicznych, mikroorganizmów skażających oraz zużytej pożywki/frakcji resztkowej z procesu produkcji lub w przypadku procesu produkcji o charakterze ciągłym, w którym niemożliwe jest ścisłe rozdzielenie produkcji mikroorganizmów i procesu produkcji ś.o.r.

Środki biologiczne zawierające makroorganizmy (np. kruszynka lub nicienie owadobójcze) nie podlegają w Polsce rejestracji, dlatego że nie odpowiadają opisowi mikrobiologicznego środka ochrony roślin. Środki biotechniczne z kolei są to substancje pochodzenia naturalnego, jak np. ekstrakty roślinne i inne produkty bakteryjne, które zabijają, odstraszają, zniechęcają szkodniki do żerowania, osłabiają lub uniemożliwiają rozwój agrofagów.

Obowiązek rejestracji preparatów biologicznych

Ustawa z 12 lipca 1995 roku o ochronie roślin uprawnych wprowadziła obowiązek rejestrowania biologicznych i biotechnicznych środków ochrony roślin. W Polsce do obrotu i stosowania mogą być dopuszczone tylko te środki, które zawierają substancje czynne zatwierdzone do stosowania przez Komisję Europejską. Ocena bezpieczeństwa tych preparatów jest prowadzona w dwóch etapach:

  • Komisja Eurpejska odpowiedzialna jest za ocenę i zatwierdzenie s.cz. ś.o.r., przy udziale państw członkowskich,
  • państwa członkowskie są odpowiedzialne za ocenę ś.o.r. i dopuszczają do obrotu te preparaty na swoim terytorium.
Pozostało 51% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
prof. Danuta Sosnowska<br/>IOR - PIB w Poznaniuprof. Danuta Sosnowska
IOR - PIB w Poznaniu
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 01:22