StoryEditor

Biologiczna zaprawa dla zbóż – alternatywa dla chemii

Holandia: Zdążyliśmy już niemal zapomnieć o niektórych chorobach zbóż, jak chociażby głownie czy śniecie (na zdjęciu śnieć cuchnąca), a to za sprawą zapraw nasiennych, które chronią zboża przed tymi chorobami i są właściwie jedyną bronią w walce z nimi.

05.09.2024., 10:00h

Nowe rozwiązania w zaprawach

Oprócz klasycznych, opartych na fungicydach zaprawach, na rynku pojawiają się nowe rozwiązania. To dobra informacja, bo planowane dalsze wycofywanie substancji przeciwgrzybowych uderzy też w zaprawy, bo część tych stosowanych nalistnie występuje też w zaprawach.

Zobacz także: Wymóg ochrony biologicznej w IP – co jeśli nie można go spełnić?

Firma Koppert ma w ofercie biologiczną zaprawę dla zbóż. Produkt o nazwie Cereall zawiera bakterie Pseudomonas chlororaphis szczep MA342. Preparat zarejestrowany jest w:

  • pszenicy ozimej i jarej,
  • orkiszu,
  • życie
  • i pszenżycie.

Preparat ma chronić ziarniaki i rośliny przed odglebowymi patogenami grzybowymi, wywołującymi m.in:

  • fuzariozy,
  • śniecie,
  • głownie czy pleśń śniegową.

image

Jakie herbicydy można stosować w integrowanej produkcji?

Działanie bakterii polega na wydzielaniu metabolitów, które hamują rozwój grzybów. Po zastosowaniu bakterie pozostają nieaktywne na zaprawianych nasionach, gdy są przechowywane w suchym miejscu. Następnie po wysiewie pod wpływem wilgoci bakterie wychodzą z fazy uśpienia i zaczynają się namnażać. Rosną wokół nasion i pierwszych korzeni, konkurując ze wszelkimi obecnymi patogenami o przestrzeń i odżywianie.

Zaprawa ma postać zawiesiny, stosuje się ją w dawce 1 l/100 kg ziarna, a materiał siewny po zaprawianiu ma kolor niebieski. Zaprawione nasiona można przechowywać rok bez utraty efektu działania bakterii. 

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 21:49