Wysokowydajne rolnictwo oznacza, że mniej uwagi przywiązuje się do elementów zwiększających różnorodność środowiska, w którym się gospodaruje. Z pól zaczęły więc znikać miedze, zadrzewienia śródpolne czy małe oczka wodne. To one m.in. są elementami wpisującymi się w bioróżnorodność. Wspominał o tym dr Stanisław Świtek na naszym webinarium. Bioróżnorodność jednak to nie tylko to, co możemy zobaczyć na naszych polach czy pomiędzy nimi. To także gleba, która na różnorodności może tylko zyskać. Dbanie o życie biologiczne gleby jest ważne, bo ta obciążana jest nawozami i środkami ochrony roślin.
Wyższe plony mogą zapewnić też mieszanki międzyodmianowe w ramach tego samego gatunku. Przedstawione przez dra Świtka badania wykazały, że jęczmień jary na plantacji składającej się z 3 odmian może plonować wyżej, niż te same odmiany wysiane pojedynczo.
Chcesz dowiedzieć się, o czym jeszcze mówił ekspert? Obejrzyj film z webinarium!
jd
StoryEditor
Bioróżnorodność w rolnictwie: co dokładnie oznacza?
Walka o wyższe plony rozgrywa się już nie tylko w obszarze wyboru odmian czy ochrony roślin. Roślinom zapewnić trzeba też odpowiednie warunki do rozwoju, a im bardziej urozmaicone środowisko, w którym żyją, tym lepiej.